Class-4A features 48 teams divided into eight regions. Teams in each region begin post-season play with regional quarterfinal games on Wednesday, February 18, 2015.

Each tournament game (all rounds) begins at 7:00 p.m.

The eight regional champions all advance to the Girls State Basketball Tournament, March 2-7, at Wells Fargo Arena in Des Moines.

The Class-4A state championship game tips-off at 6 p.m. on Saturday, March 7.

 

Click Below to See Each Region
CLASS-1A | CLASS-2A | CLASS-3A | CLASS-4A | CLASS-5A


CLASS-3A REGIONAL GIRLS BASKETBALL PAIRINGS

Region 1:

Fort Dodge vs. Spencer at Spencer – Wednesday, February 18
Semifinal:
 Winner above plays at Humboldt – Saturday, February 21

Storm Lake vs. LeMars at LeMars – Wednesday, February 18
Semifinal: Winner above plays at Bishop Heelan (Sioux City) – Saturday, February 21

REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, February 24 at Cherokee


Region 2:

Decorah vs. West Delaware at Manchester – Wednesday, February 18
Semifinal: Winner above plays at Marion – Saturday, February 21

Vinton-Shellsburg vs. Charles City at Charles City – Wednesday, February 18
Semifinal: Winner above plays Waverly-Shell Rock at Waverly – Saturday, February 21

REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, February 24 at Vinton (Vinton-Shellsburg)


Region 3:

Maquoketa vs. Davenport Assumption at Davenport (Assumption) – Wednesday, February 18
Semifinal: Winner above plays North Scott at Eldridge (North Scott) – Saturday, February 21

Dubuque Wahlert vs. Central DeWitt at Dewitt – Wednesday, February 18
Semifinal: Winner above plays West Dubuque at Epworth (Western Dubuque) – Saturday, February 21

REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, February 24 at Maquoketa


Region 4:

Clear Cleek-Amana vs. Mount Pleasant at Mount Pleasant – Wednesday, February 18
Semifinal: Winner above plays at Cedar Rapids Xavier – Saturday, February 21

Fort Madison vs. Keokuk at Keokuk – Wednesday, February 18
Semifinal: Winner above plays at Davenport North – Saturday, February 21

REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, February 24 at DeWitt (Central DeWitt)


Region 5:

Washington vs. Knoxville at Knoxville – Wednesday, February 18
Semifinal: Winner above plays at Pella – Saturday, February 21

Oskaloosa vs. Fairfield at Fairfield – Wednesday, February 18
Semifinal: Winner above plays at Carlisle – Saturday, February 21

REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, February 24 at Pleasantville


Region 6:

Newton vs. Grinnell at Grinnell – Wednesday, February 18
Semifinal: Winner above plays Dallas Center-Grimes at Grimes – Saturday, February 21

Webster City vs. Boone at Boone – Wednesday, February 18
Semifinal: Winner above plays Ballard at Huxley (Ballard) – Saturday, February 21

REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, February 24 at Alleman (North Polk)


Region 7:

Norwalk vs. Creston at Creston – Wednesday, February 18
Semifinal: Winner above plays at Indianola – Saturday, February 21

Des Moines Hoover vs. Winterset at Winterset – Wednesday, February 18
Semifinal: Winner above plays at Perry – Saturday, February 21

REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, February 24 at Winterset


Region 8:

Denison-Schleswig vs. Glenwood at Glenwood – Wednesday, February 18
Semifinal:
Winner above plays Lewis Central at Council Bluffs (Lewis Central) – Saturday, February 21

Carroll vs. Adel-Desoto-Minburn (ADM) at Adel (ADM) – Wednesday, February 18
Semifinal: Winner above plays at Harlan – Saturday, February 21

REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, February 24 at Council Bluffs (St. Albert)

***All Games Begin At 7:00 p.m.***