The 2015 Iowa High School Girls State Softball Tournament ended in Fort Dodge with AGWSR hoisting a championship trophy for the first time Friday night (July 24, 2015). Results of all games and the list of all-tournament selections are posted here.

Iowa Girls High School Athletic Union

2015 CLASS-1A STATE SOFTBALL TOURNAMENT SCHEDULE
**All Games Played At Rogers Park, Fort Dodge**

State Quarterfinals - Monday, July 20th:
7:00 p.m. - New London beat Newell-Fonda, 9-1
7:30 p.m. - Logan-Magnolia beat Don Bosco, 10-0 (5 innings)

Consolation Bracket: Newell Fonda beat Don Bosco, 5-4 - Wednesday, July 22nd at 10:00 a.m.
State Semifinals: Logan-Magnolia beat New London, 4-1 (34-3) - Thursday, July 23rd at 3:30 p.m.

State Quarterfinals - Tuesday, July 21st:
11:00 a.m. - AGWSR beat Bellevue Marquette Catholic, 6-5
11:30 a.m. - River Valley beat Lynnville-Sully, 3-2

Consolation Bracket: Lynnville-Sully beat Bellevue Marquette Catholic, 11-0 - Wednesday, July 22nd at 10:00 a.m.
State Semifinals: AGWSR beat River Valley, 9-1 - Thursday, July 23rd at 5:30 p.m.

Consolation Runner-up (7th-Place Game): Bellevue Marquette Catholic beat Don Bosco, 5-3 - Wednesday, July 22nd at 2:00 p.m.
Consolation Final (5th-Place Game): Lynnville-Sully beat Newell-Fonda, 12-3 - Wednesday, July 22nd at 2:00 p.m.

Championship Runner-up (3rd-Place Game): New London (31-3)  vs. River Valley (27-8) - Friday, July 24th at 5:30 p.m. [Mittera Field]

STATE CHAMPIONSHIP GAME: AGWSR beat Logan-Magnolia, 12-0 (3 innings) - Friday, July 24th at 7:00 p.m.

Class-1A All-Tournament Team: Jodi Johnson, AGWSR * Kylan Straight, Logan-Magnolia * Maddie Deters, AGWSR * Megan Wilson, Logan-Magnolia * Morgan Kappel, AGWSR * Morgan Christner, New London * Madison Rasmussen, Lynnville-Sully * Breanna Mettler, New London * Makenna Thomas, River Valley * Abby Straight, Logan-Magnolia * Ashley Sicard, AGWSR (Captain)


2015 CLASS-2A STATE SOFTBALL TOURNAMENT SCHEDULE
**All Games Played At Rogers Park, Fort Dodge**

State Quarterfinals - Tuesday, July 21st:
1:00 p.m. - Fort Dodge St. Edmond beat Interstate-35, 3-0
3:00 p.m. - Iowa City Regina beat Durant, 2-1 (10 innings)

Consolation Bracket: Durant beat Interstate-35, 6-4 - Wednesday, July 22nd at Noon
State Semifinals: Iowa City Regina beat Fort Dodge St. Edmond, 4-1 - Thursday, July 23th at 11:30 a.m.

State Quarterfinals - Tuesday, July 21st:
5:00 p.m. - IKM-Manning beat Central Springs, 8-7
7:00 p.m. - Cascade beat North Union, 9-4

Consolation Bracket: North Union beat Central Springs, 4-3 - Wednesday, July 22nd at Noon
State Semifinals: Cascade beat IKM-Manning, 6-2 - Thursday, July 23rd at 1:30 p.m.

Consolation Runner-up (7th-Place Game): Central Springs beat Interstate-35, 6-2 - Wednesday, July 22nd at 4:00 p.m.
Consolation Final (5th-Place Game): Durant beat North Union, 9-0 - Wednesday, July 22nd at 4:00 p.m.

Championship Runner-up (3rd-Place Game): Fort Dodge St. Edmond beat IKM-Manning, 5-1 - Friday, July 24th at 9:30 a.m.

STATE CHAMPIONSHIP GAME: IOWA CITY REGINA beat Cascade, 2-0 - Friday, July 24th at 10:00 a.m.

Class-2A All-Tournament Team: Lynsey Dolphin, Cascade * Madison Scott, Iowa City Regina * Laura Kremer, Cascade * Lauren Clapp, Iowa City Regina *  Amanda Lansman, Fort Dodge St. Edmond * Jasmine Lawson, Durant * Hannah Ausenhus, Central Springs * Andrea Nulle, IKM-Manning * Kennedy Brown, Iowa City Regina * Lisa Tucker, Cascade * Sarah Lehman, Iowa City Regina (Captain)


2015 CLASS-3A STATE SOFTBALL TOURNAMENT SCHEDULE
**All Games Played At Rogers Park, Fort Dodge**

State Quarterfinals - Tuesday, July 21st:
1:30 p.m. - Solon beat Clarke, 18-0 (3 innings)
3:30 p.m. - Center Point-Urbana (29-13) beat Boyden-Hull/Rock Valley, 10-5

Consolation Bracket: Clarke beat Boyden-Hull/Rock Valley, 12-9 - Wednesday, July 22nd at Noon
State Semifinals: Solon beat Center Point-Urbana, 7-1 - Thursday, July 23rd at 11:00 a.m.

State Quarterfinals - Tuesday, July 21st:
5:30 p.m. - Greene County beat Crestwood, 5-0
7:30 p.m. - Benton Community beat Mount Vernon, 5-2

Consolation Bracket: Mount Vernon beat Crestwood, 2-1 - Wednesday, July 22nd at Noon
State Semifinals: Benton Community beat Greene County, 8-1 - Thursday, July 23rd at 1:00 p.m.

Consolation Runner-up (7th-Place Game): Boyden-Hull/Rock Valley beat Crestwood, 5-0 - Wednesday, July 22nd at 4:00 p.m.
Consolation Final (5th-Place Game): Mount Vernon beat Clarke, 11-4 - Wednesday, July 22nd at 4:00 p.m.

Championship Runner-up (3rd-Place Game): Greene County beat Center Point-Urbana, 7-6 - Friday, July 24th at 11:30 a.m.

STATE CHAMPIONSHIP GAME: SOLON beat Benton Community, 3-1 - Friday, July 24th at 12:15 p.m.

Class-3A All-Tournament Team: Ali Herdliska, Solon * Lea Brunssen, Benton Community * Sydney  Lawson,  Solon * Shelby Hulsebus, Benton Community * Libby Ryan, Mount Vernon * Marissa Promes, Greene County * Olivia Brecht, Center Point-Urbana * Amber Fiser, Benton Community * Emily Ira, Solon * Alyssa Wiebel,  Benton Community * Taylor Nearad, Solon (Captain)


2015 CLASS-4A STATE SOFTBALL TOURNAMENT SCHEDULE
**All Games Played At Rogers Park, Fort Dodge**

State Quarterfinals - Monday, July 20th:
11:00 a.m. - Winterset beat Mount Pleasant, 6-3
1:00 p.m. - Creston beat Waverly-Shell Rock, 1-0 (8 innings)

Consolation Bracket: Mount Pleasant beat Waverly-Shell Rock, 3-1 - Tuesday, July 21 at 9:00 a.m.
State Semifinals: Winterset beat Creston, 10-0 - Thursday, July 23rd at 7:00 p.m.

State Quarterfinals - Monday, July 20th:
3:00 p.m. - Dallas Center-Grimes beat Fairfield, 1-0 (12 innings)
5:00 p.m. - Pella beat Fort Dodge, 3-2

Consolation Bracket: Fairfield beat Fort Dodge, 2-0 - Tuesday, July 21 at 9:30 a.m.
State Semifinals: Dallas Center-Grimes beat Pella, 9-3 - Thursday, July 23rd at 7:30 p.m.

Consolation Runner-up (7th-Place Game): Fort Dodge beat Waverly-Shell Rock, 10-0 - Wednesday, July 22nd at Noon
Consolation Final (5th-Place Game): Fairfield beat Mount Pleasant, 4-3 - Wednesday, July 22nd at 10:00 a.m.

Championship Runner-up (3rd-Place Game): Creston beat Pella, 9-0 - Friday, July 24th at 1:30 a.m.

STATE CHAMPIONSHIP GAME: DALLAS CENTER-GRIMES beat Winterset, 5-2 - Friday, July 24th at 1:30 p.m.

Class-4A All-Tournament Team: Lexi Rosa, Dallas Center-Grimes * Briley Tryon, Winterset * Alli O’Brien, Dallas Center-Grimes * Danny Barker, Winterset * Kenady Waugh, Fairfield * Josie Sickels, Creston * Sara Tallman, Pella * Haylee LaMasters, Creston * Paige Linthicum, Dallas Center-Grimes * Macy Johnson, Winterset * Rachel Lowary, Dallas Center-Grimes (Captain)


2015 CLASS-5A STATE SOFTBALL TOURNAMENT SCHEDULE
**All Games Played At Rogers Park, Fort Dodge**

State Quarterfinals - Monday, July 20th:
11:30 a.m. - West Des Moines Valley beat Ankeny, 3-1
1:30 p.m. - Waukee beat Urbandale, 1-0

Consolation Bracket: Urbandale beat Ankeny, 6-5 (9 innings) - Wednesday, July 22nd at 10:00 a.m.
State Semifinals: Waukee beat West Des Moines Valley, 4-3 (9 innings) - Thursday, July 23rd at 5:00 p.m.

State Quarterfinals - Monday, July 20th:
3:30 p.m. - Cedar Rapids Jefferson beat Linn-Mar, 6-3
5:30 p.m. - Johnston beat Bettendorf, 12-2 (5 innings)

Consolation Bracket: Bettendorf beat Linn-Mar, 3-1 - Wednesday, July 22nd at 10:00 a.m.
State Semifinals: Johnston beat Cedar Rapids Jefferson, 2-1 - Thursday, July 23rd at 5:00 p.m.

Consolation Runner-up (7th-Place Game): Ankeny beat Linn-Mar, 9-0 - Wednesday, July 22nd at 2:00 p.m.
Consolation Final (5th-Place Game): Bettendorf beat Urbandale, 5-1 - Wednesday, July 22nd at 2:00 p.m.

Championship Runner-up (3rd-Place Game): West Des Moines Valley (36-7) vs. Cedar Rapids Jefferson (36-8) - Friday, July 24th at 3:30 p.m. [INS Field]

STATE CHAMPIONSHIP GAME: WAUKEE beat Johnston, 6-5 - Friday, July 24th at 3:30 p.m.

Class-5A All-Tournament Team: Taylor Hulsing, Waukee * Haylee Towers, Johnston * Morgan Nealey, Waukee * Brooke Sandstoe, Johnston * Mandi Roemmich, West Des Moines Valley * Kennedy Dighton, Cedar Rapids Jefferson * Haley Heinen, West Des Moines Valley * Allison Folin, Bettendorf * Skyler Shellmyer, Urbandale * Brooke Wilmes, Johnston * Sarah Schaefer, Waukee (Captain)