Here are the 2015 Iowa High School State Wrestling Tournament championship bracket & results for Class 1A - 132 pounds.

INDIVIDUAL STATE WRESTLING TOURNAMENT BRACKERS
Click Weight Class Below To View Bracket & Results

3A: 106 113 120 126 132 138 145 152 160 170 182 195 220 285
2A: 106 113 120 126 132 138 145 152 160 170 182 195 220 285
1A: 106 113 120 126 132 138 145 152 160 170 182 195 220 285

 

Class 1A - 132 Results (Guaranteed Places)

  • 1st Place - Joel Haberman of Clarion-Goldfield-Dows
  • 2nd Place - Hunter Washburn of Alburnett
  • 3rd Place - JD Rader of South Hamilton, Jewell
  • 4th Place - Jake Hunerdosse of Southeast Warren, Liberty Center
  • 5th Place - Logan Mays of Wilton
  • 6th Place - Trent Johnson of Dike-New Hartford
  • 7th Place - Lane Nichols of Woodbury Central, Moville
  • 8th Place - Dylan Schuck of Sibley-Ocheyedan

- - - - - - - - 132 Pound Winners Bracket - - - - - - - -

1ST ROUND

- - - - - RD1- - - - -

Joel Haberman (Clarion-Goldfield-Dows) 40-8 won by fall over Cooper White (West Marshall, State Center) 35-7 (Fall 4:52)

- - - - - RD2 - - - - -

Logan Mays (Wilton) 38-0 won by decision over Kyle Decker (East Buchanan, Winthrop) 45-11 (Dec 10-3)

- - - - - RD3 - - - - -

Trent Johnson (Dike-New Hartford) 49-1 won by decision over Alec Moorman (East Mills) 27-7 (Dec 5-2)

- - - - - RD4 - - - - -

Dylan Schuck (Sibley-Ocheyedan) 50-0 won by major decision over Tucker Bluml (Riverside, Oakland) 49-7 (MD 15-4)

- - - - - RD5 - - - - -

JD Rader (South Hamilton, Jewell) 37-1 won by decision over Griffen McBride (Pleasantville) 30-11 (Dec 8-4)

- - - - - RD6 - - - - -

Hunter Washburn (Alburnett) 41-4 won by major decision over Trever Greene (North Cedar, Stanwood) 29-15 (MD 14-5)

- - - - - RD7 - - - - -

Lane Nichols (Woodbury Central, Moville) 49-4 won in sudden victory - 1 over Dalton Nelson (North Butler, Greene) 39-7 (SV-1 3-1)

- - - - - RD8 - - - - -

Jake Hunerdosse (Southeast Warren, Liberty Center) 54-0 won by fall over Caleb Gunderson (Sioux Central, Sioux Rapids) 32-7 (Fall 5:38)

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

QUARTERFINAL

- - - - - QF1 - - - - -

Joel Haberman (Clarion-Goldfield-Dows)

Logan Mays (Wilton)

>> Dec 11-5

- - - - - QF2 - - - - -

Trent Johnson (Dike-New Hartford)

Dylan Schuck (Sibley-Ocheyedan)

>> Johnson Wins Dec 5-2

- - - - - QF3 - - - - -

JD Rader (South Hamilton, Jewell)

Hunter Washburn (Alburnett)

>> Washburn Wins FALL 1:18

- - - - - QF4 - - - - -

Lane Nichols (Woodbury Central, Moville)

Jake Hunerdosse (Southeast Warren, Liberty Center)

>> Hunerdosse Wins Dec 2-1

- - - - - - - - - - - - - - - -

.

.

.

.

SEMIFINAL

- - - - - SF1 - - - - -

Joel Haberman (Clarion-Goldfield-Dows)

Trent Johnson (Dike-New Hartford)

>> Haberman Wins Dec 6-4

- - - - - SF2 - - - - -

Hunter Washburn (Alburnett)

Jake Hunerdosse (Southeast Warren, Liberty Center)

>> Washburn Wins Dec 7-3

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

CHAMIONSHIP MATCH

Joel Haberman (Clarion-Goldfield-Dows) 43-8, Sr. over Hunter Washburn (Alburnett) 43-5, Sr. (SV-1 3-1).

-

- - - - - - - - 132 Pound Consolation Bracket - - - - - - - -

1ST WB

- - - 1ST WB1 - - -

Cooper White (West Marshall, State Center)

Kyle Decker (East Buchanan, Winthrop)

>> White Wins Dec 8-3

- - - 1ST WB2- - -

Alec Moorman (East Mills)

Tucker Bluml (Riverside, Oakland)

>> Blumi Wins Dec 7-5

- - - 1ST WB3 - - -

Griffen McBride (Pleasantville)

Trever Greene (North Cedar, Stanwood)

>> Greene Wins Dec 10-5

- - - 1ST WB4 - - -

Dalton Nelson (North Butler, Greene)

Caleb Gunderson (Sioux Central, Sioux Rapids)

>> Nelson Wins MD 9-0

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

2ND WB

- - - 2ND WB1 - - -

Lane Nichols (Woodbury Central, Moville)

Cooper White (West Marshall, State Center)

>> Nichols Wins FALL 3:08

- - - 2ND WB2 - - -

JD Rader (South Hamilton, Jewell)

Tucker Bluml (Riverside, Oakland)

>> Rader Wins MD 12-2

- - - 2ND WB3 - - -

Trever Greene (North Cedar, Stanwood)

Dylan Schuck (Sibley-Ocheyedan)

>> Schuck Wins FALL 5:46

- - - 2ND WB4 - - -

Dalton Nelson (North Butler, Greene)

Logan Mays (Wilton)

>> Mays Wins FALL 1:29

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

.

3RD WB

- - - 3RD WB1 - - -

Lane Nichols (Woodbury Central, Moville)

JD Rader (South Hamilton, Jewell)

>> Rader Wins Dec 5-3

- - - 3RD WB2 - - -

Dylan Schuck (Sibley-Ocheyedan)

Logan Mays (Wilton)

>> Mays Wins FALL 2:37

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

.

4TH WB

- - - 4TH WB1 - - -

Trent Johnson (Dike-New Hartford)

JD Rader (South Hamilton, Jewell)

>> Rader Wins Dec 7-0

- - - 4TH WB2 - - -

Logan Mays (Wilton)

Jake Hunerdosse (Southeast Warren, Liberty Center)

>> Hunerdosse Wins Dec 5-4

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

-

- - - - - - - - 132 Pound Placement Matches - - - - - - - -

- - - 3RD PLACE - - -JD Rader (South Hamilton, Jewell) 41-2, Sr. over Jake Hunerdosse (Southeast Warren, Liberty Center) 56-2, Sr. (SV-1 3-1).

- - - 5TH PLACE - - -

Logan Mays (Wilton) 41-2, Sr. over Trent Johnson (Dike-New Hartford) 50-4, So. (Fall 3:33).

- - - 7TH PLACE - - -

Lane Nichols (Woodbury Central, Moville) 51-6, Sr. over Dylan Schuck (Sibley-Ocheyedan) 51-3, So. (Dec 9-7).