Here are the 2015 Iowa High School State Wrestling Tournament championship bracket & results for Class 3A - 152 pounds.

.

INDIVIDUAL STATE WRESTLING TOURNAMENT BRACKERS
Click Weight Class Below To View Bracket & Results

3A: 106 113 120 126 132 138 145 152 160 170 182 195 220 285
2A: 106 113 120 126 132 138 145 152 160 170 182 195 220 285
1A: 106 113 120 126 132 138 145 152 160 170 182 195 220 285

 

2015 Iowa High School State Wrestling Tournament Results

Class 3A - 152 Results(Guaranteed Places)

  • 1st Place - Marcus Coleman of Ames
  • 2nd Place - Briar Dittmer of Southeast Polk
  • 3rd Place - Josh Davis of Des Moines East
  • 4th Place - Jacob Woodard of Bettendorf
  • 5th Place - Matt Malcom of Glenwood
  • 6th Place - Seth Walker of Waverly-Shell Rock
  • 7th Place - Connor Coyle of Sioux City North
  • 8th Place - Nick Otte of Fort Madison

- - - - - - - - 152 Pound Winners Bracket - - - - - - - -

1ST ROUND

- - - - - RD1- - - - -

Josh Davis (Des Moines East)

Kaden Sauer (Dowling Catholic, WDM)

>> DavisWins FALL 1:17

- - - - - RD2 - - - - -

Jacob Woodard (Bettendorf)

Nick Otte (Fort Madison)

>> Woodward Wins TF-1.5 5:40 (19-4)

- - - - - RD3 - - - - -

Briar Dittmer (Southeast Polk)

Logan Mayberry (Maquoketa)

>> Dittmer Wins MD 10-0

- - - - - RD4 - - - - -

Seth Walker (Waverly-Shell Rock)

Connor Coyle (Sioux City North)

>> Coyle Dec 4-3

- - - - - RD5 - - - - -

Marcus Coleman (Ames)

Jacob Harman (Des Moines Roosevelt)

>> Coleman Wins MD 13-1

- - - - - RD6 - - - - -

Garrett Grimshaw (Burlington)

Jacob Ridgeway (North Scott, Eldridge)

>> Grimshaw Wins Dec 5-2

- - - - - RD7 - - - - -

Toby Northrup (Linn-Mar, Marion)

Derek Hickman (Ankeny)

>> Northup Wins Dec 11-5

- - - - - RD8 - - - - -

Matt Malcom (Glenwood)

Tavian Rashed (Cedar Rapids Jefferson)

>> Malcom Wins Dec 7-2

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

QUARTERFINAL

- - - - - QF1 - - - - -

Josh Davis (Des Moines East)

Jacob Woodard (Bettendorf)

>> Davis Wins Dec 8-7

- - - - - QF2 - - - - -

Briar Dittmer (Southeast Polk)

Connor Coyle (Sioux City North)

>> Dittmer Wins FALL 4:29

- - - - - QF3 - - - - -

Marcus Coleman (Ames)

Garrett Grimshaw (Burlington)

>> Coleman Wins Dec 4-0

- - - - - QF4 - - - - -

Toby Northrup (Linn-Mar, Marion)

Matt Malcom (Glenwood)

>> Malcom Wins Dec 9-5

- - - - - - - - - - - - - - - -

.

.

.

.

SEMIFINAL

- - - - - SF1 - - - - -

Briar Dittmer (Southeast Polk) 28-6 won by decision over Josh Davis (Des Moines East) 49-1 (Dec 3-1)

- - - - - SF2 - - - - -

Marcus Coleman (Ames) 39-3 won by fall over Matt Malcom (Glenwood) 46-5 (Fall 5:47)

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

CHAMIONSHIP MATCH

Marcus Coleman (Ames) 40-3, So. over Briar Dittmer (Southeast Polk) 28-7, Sr. (Dec 9-5).

-

- - - - - - - - 152 Pound Consolation Bracket - - - - - - - -

1ST WB

- - - 1ST WB1 - - -

Kaden Sauer (Dowling Catholic, WDM)

Nick Otte (Fort Madison)

>> Otte Wins FALL 4:51

- - - 1ST WB2- - -

Logan Mayberry (Maquoketa)

Seth Walker (Waverly-Shell Rock)

>> Walker Wins FALL 0:54

- - - 1ST WB3 - - -

Jacob Harman (Des Moines Roosevelt)

Jacob Ridgeway (North Scott, Eldridge)

>> Ridgeway Wins FALL 5:39

- - - 1ST WB4 - - -

Derek Hickman (Ankeny)

Tavian Rashed (Cedar Rapids Jefferson)

>> Hickman Wins Dec 5-4

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

2ND WB

- - - 2ND WB1 - - -

Toby Northrup (Linn-Mar, Marion)

Nick Otte (Fort Madison)

>> Otte Wins INJ 4:46

- - - 2ND WB2 - - -

Garrett Grimshaw (Burlington)

Seth Walker (Waverly-Shell Rock)

>> Walker Wins Dec 1-0

- - - 2ND WB3 - - -

Jacob Ridgeway (North Scott, Eldridge)

Connor Coyle (Sioux City North)

>> Coyle Wins FALL 3:37

- - - 2ND WB4 - - -

Derek Hickman (Ankeny)

Jacob Woodard (Bettendorf)

>> Woodward Wins TF-1.5 6:00 (20-5)

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

.

3RD WB

- - - 3RD WB1 - - -

Seth Walker (Waverly-Shell Rock) 39-12 won by decision over Nick Otte (Fort Madison) 31-12 (Dec 8-2)

- - - 3RD WB2 - - -

Jacob Woodard (Bettendorf) 42-6 won by major decision over Connor Coyle (Sioux City North) 48-6 (MD 12-4)

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

.

4TH WB

- - - 4TH WB1 - - -

Josh Davis (Des Moines East)

Seth Walker (Waverly-Shell Rock)

>> Davis Wins TF-1.5 4:50 (18-3)

- - - 4TH WB2 - - -

Jacob Woodard (Bettendorf)

Matt Malcom (Glenwood)

>> Woodward Wins Dec 7-6

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

-

- - - - - - - - 152 Pound Placement Matches - - - - - - - -

- - - 3RD PLACE - - -Josh Davis (Des Moines East) 51-1 won by injury default over Jacob Woodard (Bettendorf) 43-7 (Inj. 0:00)

- - - 5TH PLACE - - -

Matt Malcom (Glenwood) 47-6 won by decision over Seth Walker (Waverly-Shell Rock) 39-14 (Dec 9-6)

- - - 7TH PLACE - - -

Connor Coyle (Sioux City North) 49-6 won by fall over Nick Otte (Fort Madison) 31-13 (Fall 0:29)