2016 Iowa High School Class 1A Baseball District 9-16 Tournaments
The road to the 2016 Iowa High School Boys State Baseball Tournament runs July 9-19. The State Tournament will be held at the Principal Park (Des Moines) July 22-30.
2016 IOWA HIGH SCHOOL BASEBALL CLASS 1A
DISTRICT TOURNAMENTS
Select A District
| 1A District 9 | 1A District 10 | 1A District 11 | 1A District 12 |
| 1A District 13 | 1A District 14 | 1A District 15 | 1A District 16 |
| Click Here For District 1-8 |
District 1: 1A District 9
BACK TO TOP | 2016 Iowa High School Class 1A Baseball District 9 Tournament | ||||||||||||
North Linn, Troy Mills | |||||||||||||
G5 | |||||||||||||
TUE, JUL 12 7:00 PM | |||||||||||||
English Valleys, North English | At North Lynn, Troy Mills | North Linn, Troy Mills | |||||||||||
SAT, JUL 9 8:00 PM | G1 | 6-0 | G9 | ||||||||||
At English Valley | English Valleys, North English | THU, JUL 14 7:00 PM | |||||||||||
Cedar Valley Christian | 5-4 | At North Lynn, Troy Mills | |||||||||||
North Linn, Troy Mills | |||||||||||||
13-1, 5 inn. | |||||||||||||
Iowa Mennonite, Kalona | |||||||||||||
G6 | |||||||||||||
TUE, JUL 12 5:00 PM | |||||||||||||
At HLV, Victor | Iowa Valley, Marengo | ||||||||||||
4-2 (8 inn.) | |||||||||||||
Iowa Valley, Marengo | |||||||||||||
SAT, JUL 16 7:00 PM | G11 | ||||||||||||
North Linn, Troy Mills | |||||||||||||
CHAMPION | |||||||||||||
3-1 | |||||||||||||
Lisbon | At North Lynn, Troy Mills | ||||||||||||
G7 | |||||||||||||
TUE, JUL 12 5:00 PM | |||||||||||||
At North Lynn, Troy Mills | Lisbon | ||||||||||||
7-0 | G10 | ||||||||||||
Springville | THU, JUL 14 5:00 PM | ||||||||||||
At North Lynn, Troy Mills | |||||||||||||
Lisbon | |||||||||||||
14-4, 5 inn. | |||||||||||||
Belle Plaine | |||||||||||||
G8 | |||||||||||||
TUE, JUL 12 7:00 PM | |||||||||||||
At HLV, Victor | H-L-V, Victory | ||||||||||||
6-4 | |||||||||||||
HLV, Victor |
District 2: 1A District 10
BACK TO TOP | 2016 Iowa High School Class 1A Baseball District 10 Tournament | ||||||||||||
Highland, Riverside | |||||||||||||
TUE, JUL 12 7:00 PM | G1 | ||||||||||||
At Highland, Riverside | Highland, Riverside | ||||||||||||
12-2 (6 innings) | G5 | ||||||||||||
Holy Trinity Catholic, Fort Madison | THU, JUL 14 7:00 PM | ||||||||||||
At Highland, Riverside | |||||||||||||
Highland, Riverside | |||||||||||||
Lone Tree | 10-0, 5 inn. | ||||||||||||
TUE, JUL 12 5:00 PM | G2 | ||||||||||||
At Highland, Riverside | Lone Tree | ||||||||||||
5-3 | |||||||||||||
Winfield-Mount Union | |||||||||||||
SAT, JUL 16 7:00 PM | G7 | ||||||||||||
Highland, Riverside | |||||||||||||
CHAMPION | |||||||||||||
7-0 | |||||||||||||
New London | At Highland, Riverside | ||||||||||||
TUE, JUL 12 7:00 PM | G3 | ||||||||||||
At New London | New London | ||||||||||||
2-1 | G6 | ||||||||||||
Danville | THU, JUL 14 5:00 PM | ||||||||||||
At Highland, Riverside | |||||||||||||
New London | |||||||||||||
Notre Dame, Burlington | 9-4 | ||||||||||||
TUE, JUL 12 5:00 PM | G4 | ||||||||||||
At New London | Notre Dame, Burlington | ||||||||||||
3-1 | |||||||||||||
Keota | |||||||||||||
BACK TO TOP |
District 3: 1A District 11
BACK TO TOP | 2016 Iowa High School Class 1A Baseball District 11 Tournament | ||||||||||||
Don Bosco, Gilbertville | |||||||||||||
TUE, JUL 12 5:00 PM | G1 | ||||||||||||
At Hudson | Don Bosco, Gilbertville | ||||||||||||
14-0 (5 innings) | G5 | ||||||||||||
Dunkerton | THU, JUL 14 5:00 PM | ||||||||||||
At Hudson | |||||||||||||
Don Bosco, Gilbertville | |||||||||||||
GMG, Garwin | 4-3 | ||||||||||||
TUE, JUL 12 5:00 PM | G2 | ||||||||||||
At North Tama, Traer | Nashua-Plainfield | ||||||||||||
12-0 (5 innings) | |||||||||||||
Nashua-Plainfield | |||||||||||||
SAT, JUL 16 7:00 PM | G7 | ||||||||||||
Don Bosco, Gilbertville | |||||||||||||
CHAMPION | |||||||||||||
10-0, 6 inn. | |||||||||||||
Hudson | At Hudson | ||||||||||||
TUE, JUL 12 7:00 PM | G3 | ||||||||||||
At Hudson | Hudson | ||||||||||||
9-5 | G6 | ||||||||||||
Tripoli | THU, JUL 14 7:00 PM | ||||||||||||
At Hudson | |||||||||||||
North Tama | |||||||||||||
North Tama, Traer | 4-2, 14 inn. | ||||||||||||
TUE, JUL 12 7:00 PM | G4 | ||||||||||||
At North Tama, Traer | North Tama | ||||||||||||
3-2 | |||||||||||||
Janesville | |||||||||||||
BACK TO TOP |
District 4: 1A District 12
BACK TO TOP | 2016 Iowa High School Class 1A Baseball District 12 Tournament | ||||||||||||
BGM, Brooklyn | |||||||||||||
G5 | |||||||||||||
TUE, JUL 12 7:00 PM | |||||||||||||
Moulton-Udell | At BGM, Brooklyn | BGM, Brooklyn | |||||||||||
SAT, JUL 9 5:30 PM | G1 | 18-3 (4 innings) | G9 | ||||||||||
At English Valley, North English | Moulton-Udell | THU, JUL 14 7:00 PM | |||||||||||
Montezuma | 8-4 | At BGM, Brooklyn | |||||||||||
BGM, Brooklyn | |||||||||||||
10-0, 5 inn. | |||||||||||||
Twin Cedars, Bussey | |||||||||||||
G6 | |||||||||||||
TUE, JUL 12 7:00 PM | |||||||||||||
At Twin Cedars, Bussey | Cardinal, Eldon | ||||||||||||
5-3 | |||||||||||||
Cardinal, Eldon | |||||||||||||
SAT, JUL 16 7:00 PM | G11 | ||||||||||||
BGM, Brooklyn | |||||||||||||
CHAMPION | |||||||||||||
4-0 | |||||||||||||
Moravia | At BGM, Brooklyn | ||||||||||||
G7 | |||||||||||||
TUE, JUL 12 5:00 PM | |||||||||||||
At Twin Cedars, Bussey | Moravia | ||||||||||||
3-2 | G10 | ||||||||||||
Tri-County, Thornburg | THU, JUL 14 5:00 PM | ||||||||||||
At BGM, Brooklyn | |||||||||||||
Moravia | |||||||||||||
9-4 | |||||||||||||
North Mahaska, New Sharon | |||||||||||||
G8 | |||||||||||||
TUE, JUL 12 5:00 PM | |||||||||||||
At BGM, Brooklyn | North Mahaska, New Sharon | ||||||||||||
6-2 | |||||||||||||
Sigourney |
District 5: 1A District 13
BACK TO TOP | 2016 Iowa High School Class 1A Baseball District 13 Tournament | ||||||||||||
Martensdale-St. Marys | |||||||||||||
G5 | |||||||||||||
TUE, JUL 12 7:00 PM | |||||||||||||
Iowa Christian Academy | At Martensdale-St. Marys | Martensdale-St. Marys | |||||||||||
SAT, JUL 9 7:00 PM | G1 | 10-3 | G9 | ||||||||||
At Iowa Christian Academy | Iowa Christian Academy | THU, JUL 14 7:00 PM | |||||||||||
Melcher-Dallas | 10-1 | At Martensdale-St. Marys | |||||||||||
Martensdale-St. Marys | |||||||||||||
4-2 | |||||||||||||
Lynnville-Sully | |||||||||||||
G6 | |||||||||||||
TUE, JUL 12 5:00 PM | |||||||||||||
At Martensdale-St. Marys | Lynnville-Sully | ||||||||||||
4-1 | |||||||||||||
Colfax-Mingo | |||||||||||||
SAT, JUL 16 7:00 PM | G11 | ||||||||||||
Martensdale-St. Marys | |||||||||||||
CHAMPION | |||||||||||||
7-0 | |||||||||||||
Southeast Warren, Liberty Center | At Martensdale-St. Marys | ||||||||||||
G7 | |||||||||||||
TUE, JUL 12 8:00 PM | |||||||||||||
At Southeast Warren, Liberty Center | Wayne, Corydon | ||||||||||||
7-2 | G10 | ||||||||||||
Wayne, Corydon | THU, JUL 14 5:00 PM | ||||||||||||
At Martensdale-St. Marys | |||||||||||||
Wayne, Corydon | |||||||||||||
11-0, 5 inn. | |||||||||||||
Central Decatur, Leon | |||||||||||||
G8 | |||||||||||||
TUE, JUL 12 6:30 PM | |||||||||||||
At Southeast Warren, Liberty Center | Central Decatur, Leon | ||||||||||||
10-7 | |||||||||||||
Mormon Trail, Garden Grove |
District 6: 1A District 14
BACK TO TOP | 2016 Iowa High School Class 1A Baseball District 14 Tournament | ||||||||||||
Lenox | |||||||||||||
G5 | |||||||||||||
TUE, JUL 12 7:00 PM | |||||||||||||
East Union, Afton | At Lenox | Lenox | |||||||||||
SAT, JUL 9 7:00 PM | G1 | 2-1 | G9 | ||||||||||
At East Union, Afton | East Union, Afton | THU, JUL 14 7:00 PM | |||||||||||
Clarinda Academy | 15-0 (4 innings) | At Lenox | |||||||||||
Lenox | |||||||||||||
12-2, 6 inn. | |||||||||||||
Bedford | |||||||||||||
G6 | |||||||||||||
TUE, JUL 12 5:00 PM | |||||||||||||
At Lenox | Bedford | ||||||||||||
8-2 | |||||||||||||
Murray | |||||||||||||
SAT, JUL 16 7:00 PM | G11 | ||||||||||||
Nodaway Valley | |||||||||||||
CHAMPION | |||||||||||||
9-1 | |||||||||||||
Nodaway Valley | At Lenox | ||||||||||||
G7 | |||||||||||||
TUE, JUL 12 7:00 PM | |||||||||||||
At Nodaway Valley | Nodaway Valley | ||||||||||||
12-2 | G10 | ||||||||||||
Lamoni | THU, JUL 14 5:00 PM | ||||||||||||
At Lenox | |||||||||||||
Nodaway Valley | |||||||||||||
6-5 | |||||||||||||
Mount Ayr | |||||||||||||
G8 | |||||||||||||
TUE, JUL 12 5:00 PM | |||||||||||||
At Nodaway Valley | Orient-Macksburg | ||||||||||||
6-5 | |||||||||||||
Orient-Macksburg |
District 7: 1A District 15
BACK TO TOP | 2016 Iowa High School Class 1A Baseball District 15 Tournament | ||||||||||||
Coon Rapids-Bayard | |||||||||||||
G5 | |||||||||||||
TUE, JUL 12 7:00 PM | |||||||||||||
Adair-Casey | At Coon Rapids-Bayard | Coon Rapids-Bayard | |||||||||||
SAT, JUL 9 7:00 PM | G1 | 10-0 (5 innings) | G9 | ||||||||||
At Riverside, Oakland | Adair-Casey | THU, JUL 14 7:00 PM | |||||||||||
Riverside-Oakland | 20-12 | At Coon Rapids-Bayard | |||||||||||
Coon Rapids-Bayard | |||||||||||||
3-2 | |||||||||||||
Glidden-Ralston | |||||||||||||
G6 | |||||||||||||
TUE, JUL 12 5:00 PM | |||||||||||||
At Coon Rapids-Bayard | EHK-Exira | ||||||||||||
7-2 | |||||||||||||
EHK-Exira | |||||||||||||
SAT, JUL 16 7:00 PM | G11 | ||||||||||||
Coon Rapids-Bayard | |||||||||||||
CHAMPION | |||||||||||||
13-3, 5 inn. | |||||||||||||
Audubon | At Coon Rapids-Bayard | ||||||||||||
G7 | |||||||||||||
TUE, JUL 12 7:00 PM | |||||||||||||
At Audubon | Audubon | ||||||||||||
7-1 | G10 | ||||||||||||
Guthrie Center | THU, JUL 14 5:00 PM | ||||||||||||
At Coon Rapids-Bayard | |||||||||||||
Audubon | |||||||||||||
3-2 | |||||||||||||
CAM, Anita | |||||||||||||
G8 | |||||||||||||
TUE, JUL 12 5:00 PM | |||||||||||||
At Audubon | CAM, Anita | ||||||||||||
4-1 | |||||||||||||
IKM-Manning |
District 8: 1A District 16
BACK TO TOP | 2016 Iowa High School Class 1A Baseball District 16 Tournament | ||||||||||||
St. Albert, Council Bluffs | |||||||||||||
G5 | |||||||||||||
TUE, JUL 12 7:00 PM | |||||||||||||
Sidney | At St. Albert, Council Bluffs | St. Albert, Council Bluffs | |||||||||||
SAT, JUL 9 7:00 PM | G1 | 12-2 (5 innings) | G9 | ||||||||||
At Sidney | Sidney | THU, JUL 14 7:00 PM | |||||||||||
Essex | 11-4 | At St. Albert, Council Bluffs | |||||||||||
St. Albert, Council Bluffs | |||||||||||||
12-1, 5 inn. | |||||||||||||
Griswold | |||||||||||||
G6 | |||||||||||||
TUE, JUL 12 5:00 PM | |||||||||||||
At St. Albert, Council Bluffs | Griswold | ||||||||||||
10-5 | |||||||||||||
Fremont-Mills, Tabor | |||||||||||||
SAT, JUL 16 7:00 PM | G11 | ||||||||||||
Tri-Center, Neola | |||||||||||||
CHAMPION | |||||||||||||
9-2 | |||||||||||||
Tri-Center, Neola | At St. Albert, Council Bluffs | ||||||||||||
G7 | |||||||||||||
TUE, JUL 12 7:00 PM | |||||||||||||
At Tri-Center, Neola | Tri-Center, Neola | ||||||||||||
10-0 (5 innings) | G10 | ||||||||||||
East Mills | THU, JUL 14 5:00 PM | ||||||||||||
At St. Albert, Council Bluffs | |||||||||||||
Tri-Center, Neola | |||||||||||||
11-10, 8 inn. | |||||||||||||
Nishnabotna | |||||||||||||
G8 | |||||||||||||
TUE, JUL 12 5:00 PM | |||||||||||||
At Tri-Center, Neola | Nishnabotna | ||||||||||||
5-0 | |||||||||||||
Stanton |