The Iowa High School Wrestling Sectional Tournament at BGM, Brooklyn is the first round of qualifying for the 2015 Iowa High School State Wrestling Tournament. Find team match-ups and results here.

For each of the sixteen Class 1A and Class 2A Sectional Tournaments, the champion and runner-up wrestler in each weight class will advance to the District Tournaments on February 14.

The sectional team champion and runner-up will be the Regional Dual Team Qualifiers. The Class 1A & Class 2A team dual tournaments are set for Tuesday, February 10. Site locations and teams assigned to those sites will be announced after all sectional tournaments are completed.

Wrestling begins on Saturday, February 7, 2015 at noon.

CLASS 1A, SECTIONAL 7, BGM

TEAM SCORES: Final
1. West Marshall 242.0, 2. Iowa Valley 169.0, 3. Lynnville-Sully 166.0, 4. CMB 124.0, 5. BGB 109.0, 6. HLV 91.0, 7. Colfax-Mingo 88.0, 8. Belle Plaine 70.5.

- - - - -

106 Results
Final
1st Place - Hunter Pfantz of West Marshall
2nd Place - Josh Dunsbergen of Lynnville-Sully
3rd Place - Austin McFall of Iowa Valley

113 Results
Final
1st Place - Cole Nickell of Lynnville-Sully
2nd Place - Ty Carlson of Colfax-Mingo
3rd Place - Tate Ewing of CMB
4th Place - Garrett Riemenschneider of West Marshall

120 Results
Final
1st Place - Cole Needham of West Marshall
2nd Place - Dakota Henry of Belle Plaine
3rd Place - Jac Fisher of Colfax-Mingo
4th Place - Sage Zylstra of Lynnville-Sully
5th Place - Frank Sposeto of CMB

126 Results
Final
1st Place - Jacob Krakow of Iowa Valley
2nd Place - Jake Hennick of CMB
3rd Place - Carson Dunsbergen of Lynnville-Sully
4th Place - Tanner Clark of Belle Plaine
5th Place - Adam Teed of Colfax-Mingo
6th Place - Nic Price of West Marshall

132 Results
Final
1st Place - Cooper White of West Marshall
2nd Place - Lucas Krakow of Iowa Valley
3rd Place - Caden Dunsbergen of Lynnville-Sully
4th Place - Kendall Bunn of B-G-M
5th Place - Beau Iske of CMB
6th Place - Kyler Klesner of H-L-V

138 Results
Final
1st Place - Drake Healey of Iowa Valley
2nd Place - Richard Blom of Colfax-Mingo
3rd Place - Jake Goecke of West Marshall
4th Place - Tylor Kane of B-G-M
5th Place - Ethan Cozad of CMB
6th Place - Cayden Johnson of Lynnville-Sully

145 Results
Final
1st Place - Dalton Roberts of B-G-M
2nd Place - Chad Berrey of West Marshall
3rd Place - Wade Van Otegham of H-L-V
4th Place - Trent Lorenzen of Iowa Valley
5th Place - Evan Bianchi of CMB
6th Place - Colton Lourens of Colfax-Mingo

152 Results
Final
2nd Place - Brandon Schafbuch of H-L-V
3rd Place - Dylan Healey of Iowa Valley
3rd Place - Jared Johnson of West Marshall
4th Place - Caleb Hasley of B-G-M
5th Place - Will Dunsbergen of Colfax-Mingo
6th Place - Kyle Kramer of Lynnville-Sully

160 Results
Final
1st Place - Joey Schwenn of Belle Plaine
2nd Place - Nate Van Buren of H-L-V
3rd Place - Renald Bouchard of West Marshall
4th Place - Zach Smith of Iowa Valley
5th Place - Taylor Staton of B-G-M
6th Place - Colten Arment of Lynnville-Sully

170 Results
Final
1st Place - Dale Hilleman of West Marshall
2nd Place - Jayson Krakow of Iowa Valley
3rd Place - Tyler Arens of Belle Plaine
4th Place - Kenny Kriegel of H-L-V
5th Place - Jackson Hardin of Lynnville-Sully
6th Place - Deonte Staggers of B-G-M

182 Results
Final
1st Place - Colton Massengale of B-G-M
2nd Place - Noah Zylstra of Lynnville-Sully
3rd Place - Christopher Sjoblom of West Marshall
4th Place - Josh Roggentien of Iowa Valley
5th Place - Blake Coughenour of CMB

195 Results
Final
1st Place - Alex Schaper of West Marshall
2nd Place - Blake Wherle of Lynnville-Sully
3rd Place - Logan Mitchell of CMB
4th Place - Louis Kriegel of H-L-V
5th Place - Carter Young of Iowa Valley
6th Place - David McCammant of B-G-M

220 Results
Final
1st Place - Charles Robertson of CMB
2nd Place - Edmond Henning of H-L-V
3rd Place - Jeremy Nebraska of Iowa Valley
4th Place - Tyler Casady of West Marshall
5th Place - Jacob McCammant of B-G-M
6th Place - Garrett Chapman of Colfax-Mingo

285 Results
Final
1st Place - Shannon Dunsbergen of Lynnville-Sully
2nd Place - Cole Gilmore of West Marshall
3rd Place - Archer McFadden of CMB
4th Place - Chris Warner of Colfax-Mingo
5th Place - Gabe Hartman of Iowa Valley
6th Place - Brendan Hasley of B-G-M