Class 2A 2016 Wrestling District Tournament at Aplington-Parkersburg
The Iowa High School Wrestling District Tournament at Aplington-Parkersburg is the second round of qualifying for the Class 2A 2016 Iowa High School State Wrestling Tournament. Find team match-ups and results here.
The district team champion and runner-up will be the Regional Dual Team Qualifiers. The Class 2A individual state tournaments beginning Thursday, February 18.
Wrestling begins on Saturday, February 13, 2015 at noon. District Tournaments will begin at noon. Tickets price is $6.00 per ticket (adult and student).
Wrestling Individual District Tournament at Aplington-Parkersburg | ||||||||
106# | Joe Simon GRIN | |||||||
G1 | Simon | |||||||
Joe Jacobs OSAG | Fall 1:13 | G3 | ||||||
Faught | ||||||||
Max Halstead RSSC | Champion | |||||||
G2 | Faught | Fall 1:49 | ||||||
Eric Faught CLLA | Fall 0:39 | |||||||
Jacobs | ||||||||
G4 | Halstead | |||||||
Halstead | Fall 3:12 | G5 | ||||||
Simon | ||||||||
2nd Place | ||||||||
Simon | Fall 1:01 | |||||||
113# | Brady Fritz STCT | |||||||
G1 | Fritz | |||||||
Jackson Hamlin CLLA | Fall 4:00 | G3 | ||||||
Fritz | ||||||||
Ian Showers SHBC | Champion | |||||||
G2 | Showers | Fall 2:45 | ||||||
Todd Raisch IFA | MD 16-2 | |||||||
Hamlin | ||||||||
G4 | Raisch | |||||||
Raisch | TB-1 3-2 | G5 | ||||||
Showers | ||||||||
2nd Place | ||||||||
Showers | RULE | |||||||
120# | Nick Meling EMG | |||||||
G1 | Meling | |||||||
Jack Maitland APPA | Fall 1:01 | G3 | ||||||
Meling | ||||||||
Zach Anderson RSSC | Champion | |||||||
G2 | Tacchia | Dec 6-1 | ||||||
Dante Tacchia IF | Dec 7-1 | |||||||
Maitland | ||||||||
G4 | Maitland | |||||||
Anderson | Dec 6-4 | G5 | ||||||
Tacchia | ||||||||
2nd Place | ||||||||
Tacchia | Fall 3:22 | |||||||
126# | Tanner Probasco STCT | |||||||
G1 | Probasco | |||||||
Broday Roll OSAG | Fall 0:14 | G3 | ||||||
Probasco | ||||||||
Lane Milner GRIN | Champion | |||||||
G2 | Lasher | Score | ||||||
Nate Lasher CHCI | Dec 13-9 | |||||||
Roll | ||||||||
G4 | Milner | |||||||
Milner | TF-1.5 2:43 (15-0) | G5 | ||||||
Lasher | ||||||||
2nd Place | ||||||||
Lasher | RULE | |||||||
132# | Colton Vest STCT | |||||||
G1 | Vest | |||||||
Will Kirshbaum CLLA | Fall 1:40 | G3 | ||||||
Vest | ||||||||
Kaiden Gosselink GRIN | Champion | |||||||
G2 | Rubow | Fall 1:38 | ||||||
Dillon Rubow IFA | Dec 7-6 | |||||||
Kirshbaum | ||||||||
G4 | Gosselink | |||||||
Gosselink | MD 8-0 | G5 | ||||||
Rubow | ||||||||
2nd Place | ||||||||
Rubow | RULE | |||||||
138# | Tyson Manzer RSSC | |||||||
G1 | Staudt | |||||||
Autsin Staudt CHCI | TF-1.5 4:28 (19-4) | G3 | ||||||
Leisure | ||||||||
Dalton Kies GRIN | Champion | |||||||
G2 | Leisure | MD 12-1 | ||||||
Ryan Leisure CLLA | Fall 0:12 | |||||||
Manzer | ||||||||
G4 | Manzer | |||||||
Kies | Fall 1:39 | G5 | ||||||
Staudt | ||||||||
2nd Place | ||||||||
Staudt | Score | |||||||
145# | Jake Simon GRIN | |||||||
G1 | Fox | |||||||
Derek Fox OSAG | Fall 5:42 | G3 | ||||||
Forsyth | ||||||||
Jaret Probasco STCT | Champion | |||||||
G2 | Forsyth | Dec 9-7 | ||||||
Maxwell Forsyth CHCI | Fall 4:57 | |||||||
Simon | ||||||||
G4 | Probasco | |||||||
Probasco | Fall 2:55 | G5 | ||||||
Probasco | ||||||||
2nd Place | ||||||||
Fox | Fall 3:45 | |||||||
152# | Isaac Judge STCT | |||||||
G1 | Judge | |||||||
Brock Jennings OSAG | Dec 8-2 | G3 | ||||||
Judge | ||||||||
Jevin Wyatt GRIN | Champion | |||||||
G2 | Faught | SV-1 5-3 | ||||||
Ryan Faught CLLA | Fall 3:36 | |||||||
Jennings | ||||||||
G4 | Jennings | |||||||
Wyatt | Fall 3:03 | G5 | ||||||
Jennings | ||||||||
2nd Place | ||||||||
Faught | UTB 5-3 | |||||||
160# | Nick Long EMG | |||||||
G1 | Long | |||||||
Brandon Childs CHCI | Dec 12-8 | G3 | ||||||
Johnson | ||||||||
Ryalnd Duchane SHBC | Champion | |||||||
G2 | Johnson | MD 12-4 | ||||||
Tristan Johnson OSAG | Fall 1:36 | |||||||
Childs | ||||||||
G4 | Childs | |||||||
Duchane | MD 10-2 | G5 | ||||||
Long | ||||||||
2nd Place | ||||||||
Long | RULE | |||||||
170# | Bailey Chyma STCT | |||||||
G1 | Chyma | |||||||
Justin Woods OSAG | MD 13-3 | G3 | ||||||
Chyma | ||||||||
Max Upah OSAG | Champion | |||||||
G2 | Kent | TB-1 8-2 | ||||||
Michael Kent IFA | Dec 7-3 | |||||||
Woods | ||||||||
G4 | Woods | |||||||
Upah | Dec 8-7 | G5 | ||||||
Kent | ||||||||
2nd Place | ||||||||
Kent | Dec 5-2 | |||||||
182# | Sam Mathis RSSC | |||||||
G1 | Mathis | |||||||
Alex Koelher CHCI | Fall 1:56 | G3 | ||||||
Mathis | ||||||||
Dalton Rosenberg STCT | Champion | |||||||
G2 | Chipp | Fall 1:42 | ||||||
Logan Chipp HADU | MD 12-0 | |||||||
Koelher | ||||||||
G4 | Rosenberg | |||||||
Rosenberg | Dec 8-5 | G5 | ||||||
Chipp | ||||||||
2nd Place | ||||||||
Chipp | (RULE) | |||||||
195# | Tanner Stille RSSC | |||||||
G1 | Jacobs | |||||||
Nick Jacobs CHCI | Dec 9-3 | G3 | ||||||
Poppens | ||||||||
Lane Walton EMG | Champion | |||||||
G2 | Poppens | Fall 2:52 | ||||||
Shane Poppens APPA | Fall 1:13 | |||||||
Stille | ||||||||
G4 | Walton | |||||||
Walton | MD 20-6 | G5 | ||||||
Jacobs | ||||||||
2nd Place | ||||||||
Jacobs | Dec 13-7 | |||||||
220# | Calvin Bright RSSC | |||||||
G1 | Maloy | |||||||
Aaron Maloy CHCI | MD 10-1 | G3 | ||||||
Ring | ||||||||
Justin Suchanek STCT | Champion | |||||||
G2 | Ring | MD 9-1 | ||||||
Caleb Ring OSAG | Fall 2:20 | |||||||
Bright | ||||||||
G4 | Bright | |||||||
Suchanek | SV-1 9-5 | G5 | ||||||
Maloy | ||||||||
2nd Place | ||||||||
Maloy | RULE | |||||||
285# | Tanner Hoffstetter GRIN | |||||||
G1 | Hoffstetter | |||||||
Kyle Willms CLLA | Fall 1:09 | G3 | ||||||
Hoffstetter | ||||||||
Kyle Kucera STCT | Champion | |||||||
G2 | Tupy | Fall 4:45 | ||||||
Brody Tupy CHCI | Fall 3:42 | |||||||
Willms | ||||||||
G4 | Willms | |||||||
Kucera | all 1:33 | G5 | ||||||
Tupy | ||||||||
2nd Place | ||||||||
Tupy | SV-1 3-1 | |||||||