The road to the Iowa High School Boys State Basketball Tournament continued with 16 Class-2A teams winning district championship games across Iowa Tuesday night (February 24, 2015).

The district champions all move on to substate finals on Saturday.

Each of the eight substate champions advance to the Boys State Basketball Tournament, March 9-14, at Wells Fargo Arena in Des Moines.

The Class-2A state championship game is scheduled to tip-off at 8:05 p.m. on Friday, March 13.

Click Below to See Each District/Substate
CLASS-1A | CLASS-2A | CLASS-3A | CLASS-4A


CLASS-2A DISTRICT BOYS BASKETBALL PAIRINGS:

District 1:

Quarterfinals - Monday, Feb. 16:
Rock Valley beat Cherokee, 73-35
West Lyon beat Unity Christian, 65-62

Semifinals - Thursday, Feb. 19:
Hinton beat Rock Valley, 85-71
Sioux Center beat West Lyon, 65-54

DISTRICT CHAMPIONSHIP: Sioux Center beat Hinton, 72-61

District 2:

Quarterfinals - Monday, Feb. 16:
Hartley-Melvin-Sanborn beat Sibley-Ocheyedan, 73-47
Okoboji beat Estherville-Lincoln Central, 72-53

Semifinals - Thursday, Feb. 19:
Hartley-Melvin-Sanborn beat Sheldon, 79-75 (OT)
Western Christian beat Okoboji, 69-49

DISTRICT CHAMPIONSHIP: Western Christian beat Hartley-Melvin-Sanborn, 71-54

SUBSTATE CHAMPIONSHIP: Sioux Center plays Western Christian at Orange City (MOC-Floyd Valley) - Saturday, February 28 - 7:00 PM


District 3:

Quarterfinals - Monday, Feb. 16:
Eagle Grove beat South Central Calhoun, 67-53
Southeast Valley beat Emmetsburg, 55-41

Semifinals - Thursday, Feb. 19:
Fort Dodge St. Edmond beat Eagle Grove, 68-40
Pocahontas Area beat Southeast Valley, 56-51

DISTRICT CHAMPIONSHIP: Pocahontas Area beat Fort Dodge St. Edmond, 50-48 (2OT)

District 4:

Quarterfinals - Monday, Feb. 16:
Garner-Hayfield/Ventura beat Clarion-Goldfield/Dows, 68-61at Garner - 8:00 PM
Lake Mills beat Clear Lake, 56-52

Semifinals - Thursday, Feb. 19:
West Fork beat Garner-Hayfield/Ventura, 61-54
Forest City beat Lake Mills, 86-73

DISTRICT CHAMPIONSHIP: Forest City beat West Fork, 60-57

SUBSTATE CHAMPIONSHIP: Pocahontas Area plays Forest City at Algona - Saturday, February 28 - 7:00 PM


District 5:

Quarterfinals - Monday, Feb. 16:
Dike-New Hartford beat Sumner-Fredericksburg, 67-32
Hampton-Dumont beat Waterloo Columbus Catholic, 90-66

Semifinals - Thursday, Feb. 19:
Dike-New Hartford beat Hudson, 58-40
Aplington-Parkersburg beat Hampton-Dumont, 65-59

DISTRICT CHAMPIONSHIP: Aplington-Parkersburg beat Dike-New Hartford, 56-55

District 6:

Quarterfinals - Monday, Feb. 16:
Saint Ansgar beat Central Springs, 53-31
North Fayette Valley beat South Winneshiek, 67-61

Semifinals - Thursday, Feb. 19:
Osage beat Saint Ansgar, 70-36
New Hampton beat North Fayette Valley, 77-41

DISTRICT CHAMPIONSHIP: New Hampton beat Osage, 69-54

SUBSTATE CHAMPIONSHIP: Aplington-Parkersburg plays New Hampton at Cedar Falls - Saturday, February 28 - 7:00 PM


District 7:

Quarterfinals - Monday, Feb. 16:
Beckman Catholic beat Anamosa, 70-67 (OT)
MFL-Mar-Mac beat Alburnett, 71-59

Semifinals - Thursday, Feb. 19:
Beckman Catholic beat Clayton Ridge, 74-48
Monticello beat MFL-Mar-Mac, 66-38

DISTRICT CHAMPIONSHIP: Monticello beat Beckman Catholic, 51-25

District 8:

Quarterfinals - Monday, Feb. 16:
Camanche beat Bellevue, 61-52
North Cedar beat Tipton, 62-51

Semifinals - Thursday, Feb. 19:
Northeast beat Camanche, 49-47
Cascade beat North Cedar, 40-30

DISTRICT CHAMPIONSHIP: Cascade beat Northeast, 54-48 (OT)

SUBSTATE CHAMPIONSHIP: Beckman Catholic plays Cascade at Dubuque (Senior) - Saturday, February 28 - 7:00 PM


District 9:

Quarterfinals - Monday, Feb. 16:
Louisa-Muscatine beat West Liberty, 41-30
West Branch beat Durant, 47-41

Semifinals - Thursday, Feb. 19:
Wilton beat Louisa-Muscatine, 69-35
Iowa City Regina beat West Branch, 69-54

DISTRICT CHAMPIONSHIP: Iowa City Regina beat Wilton, 45-42

District 10:

Quarterfinals - Monday, Feb. 16:
West Burlington beat Columbus Junction, 90-76
Notre Dame beat Wapello, 71-39
Central Lee beat Mediapolis, 53-47

Semifinals - Thursday, Feb. 19:
West Burlington beat Notre Dame, 70-65
Highland beat Central Lee, 54-50

DISTRICT CHAMPIONSHIP: West Burlington beat Highland, 45-44

SUBSTATE CHAMPIONSHIP: Iowa City Regina plays West Burlington at Muscatine - Saturday, February 28 - 7:00 PM


District 11:

Quarterfinals - Monday, Feb. 16:
Albia beat Mid-Prairie, 82-60
Davis County beat Eddyville-Blakesburg-Fremont, 66-50

Semifinals - Thursday, Feb. 19:
Pella Christian beat Albia, 85-69
PCM beat Davis County, 61-46

DISTRICT CHAMPIONSHIP: Pella Christian beat PCM, 60-49

District 12:

Quarterfinals - Monday, Feb. 16:
South Hardin beat East Marshall, 64-37
North Polk beat West Marshall, 57-50

Semifinals - Thursday, Feb. 19:
South Hardin beat Collins-Maxwell/Baxter, 61-60
Des Moines Christian beat North Polk, 49-41

DISTRICT CHAMPIONSHIP: Des Moines Christian beat South Hardin, 65-31

SUBSTATE CHAMPIONSHIP: Pella Christian plays Des Moines Christian at Bondurant (Bondurant-Farrar) - Saturday, February 28 - 7:00 PM


District 13:

Quarterfinals - Monday, Feb. 16:
Ogden beat Woodward-Granger, 58-40
Madrid beat South Hamilton, 63-50

Semifinals - Thursday, Feb. 19:
Roland-Story beat Ogden, 64-46
Woodward Academy beat Madrid, 79-73

DISTRICT CHAMPIONSHIP: Woodward Academy beat Roland-Story, 61-58

District 14:

Quarterfinals - Monday, Feb. 16:
Interstate 35 beat Clarke, 67-37
West Central Valley beat Southwest Valley, 70-58

Semifinals - Thursday, Feb. 19:
Interstate 35 beat Central Decatur, 45-42
Panorama beat West Central Valley, 54-21

DISTRICT CHAMPIONSHIP: Panorama beat Interstate 35, 55-35

SUBSTATE CHAMPIONSHIP: Woodward Academy plays Panorama at Waukee - Saturday, February 28 - 7:00 PM


District 15:

Quarterfinals - Monday, Feb. 16:
AHSTW beat Clarinda, 77-66
Underwood beat Red Oak, 54-34

Semifinals - Thursday, Feb. 19:
Shenandoah beat AHSTW, 68-58
Treynor beat Underwood, 67-39

DISTRICT CHAMPIONSHIP: Treynor beat Shenandoah, 73-55

District 16:

Quarterfinals - Monday, Feb. 16:
East Sac County beat OA-BCIG, 60-47
Kuemper Catholic beat Missouri Valley, 63-49

Semifinals - Thursday, Feb. 19:
East Sac County beat Ridge View, 40-39
IKM-Manning beat Kuemper Catholic, 71-69

DISTRICT CHAMPIONSHIP: IKM-Manning beat East Sac County, 67-46

SUBSTATE CHAMPIONSHIP: Treynor plays IKM-Manning at Harlan - Saturday, February 28 - 7:00 PM