The road to the Iowa High School Boys State Basketball Tournament began for Class-4A teams with 8 substate semifinal games played across Iowa Friday night (February 27, 2015).

Each quarterfinal winner advances to the substate semifinals against one of the top seeds. Semifinal winners move on to the substate finals.

Each of the eight substate champions advance to the Boys State Basketball Tournament, March 9-14, at Wells Fargo Arena in Des Moines.

The Class-4A state championship game is scheduled to tip-off at 8:05 p.m. on Friday, March 14.

Click Below to See Each District/Substate
CLASS-1A | CLASS-2A | CLASS-3A | CLASS-4A


CLASS-4A SUBSTATE BOYS BASKETBALL PAIRINGS:

Substate 1:

Quarterfinals - Monday, Feb. 23:
Sioux City East beat Council Bluffs Thomas Jefferson, 83-34
Lewis Central beat Sioux City West, 64-58

Semifinals - Friday, Feb. 27:
Sioux City North beat Sioux City East, 78-73
Council Bluffs Abraham Lincoln beat Lewis Central, 75-57

SUBSTATE CHAMPIONSHIP: Sioux City North plays Council Bluffs Abraham Lincoln at Council Bluffs (Thomas Jefferson) - Tuesday, March 3 at 7:00 PM


Substate 2:

Quarterfinals - Monday, Feb. 23:
Urbandale beat Mason City, 66-48
Fort Dodge beat Des Moines North, 80-71

Semifinals - Friday, Feb. 27:
West Des Moines Dowling Catholic beat Urbandale, 48-46
Ames beat Fort Dodge, 61-36

SUBSTATE CHAMPIONSHIP: West Des Moines Dowling plays Ames at Ankeny - Tuesday, March 3 at 7:00 PM


Substate 3:

Quarterfinals - Monday, Feb. 23:
Cedar Falls beat Waterloo East, 63-53
Waterloo West beat Marshalltown, 70-48

Semifinals - Friday, Feb. 27:
Cedar Rapids Kennedy beat Cedar Falls, 71-55
Marion Linn-Mar beat Waterloo West, 66-45

SUBSTATE CHAMPIONSHIP: Cedar Rapids Kennedy plays Marion Linn-Mar at Cedar Rapids (U.S. Cellular Center) - Tuesday, March 3 at 8:00 PM


Substate 4:

Quarterfinals - Monday, Feb. 23:
Western Dubuque beat Davenport Central, 76-63
Bettendorf beat Dubuque Senior, 54-34

Semifinals - Friday, Feb. 27:
Eldridge North Scott beat Western Dubuque, 64-45
Bettendorf beat Dubuque Hempstead, 57-51

SUBSTATE CHAMPIONSHIP: Eldridge North Scott plays Bettendorf at Clinton - Tuesday, March 3 at 7:00 PM


Substate 5:

Quarterfinals - Monday, Feb. 23:
Clinton beat Muscatine, 68-62
Davenport North beat Davenport West, 64-52

Semifinals - Friday, Feb. 27:
Clinton beat Iowa City High, 60-55
Pleasant Valley beat Davenport North, 54-40

SUBSTATE CHAMPIONSHIP: Clinton plays Pleasant Valley at Bettendorf - Tuesday, March 3 at 7:00 PM


Substate 6:

Quarterfinals - Monday, Feb. 23:
Burlington beat Ottumwa, 71-61
Cedar Rapids Prairie beat Cedar Rapids Jefferson , 60-51

Semifinals - Friday, Feb. 27:
Cedar Rapids Washington beat Burlington, 62-39
Iowa City West beat Cedar Rapids Prairie, 84-56

SUBSTATE CHAMPIONSHIP: Cedar Rapids Washington plays Iowa City west at Cedar Rapids (U.S. Cellular Center) - Tuesday, March 3 at 6:30 PM


Substate 7:

Quarterfinals - Monday, Feb. 23:
Des Moines Lincoln beat Southeast Polk, 74-66 (OT)
Ankeny beat Newton, 64-58

Semifinals - Friday, Feb. 27:
Ankeny Centennial beat Des Moines Lincoln, 69-35
Des Moines Hoover beat Ankeny, 51-34

SUBSTATE CHAMPIONSHIP: Ankeny plays Des Moines Hoover at Grimes (Dallas Center-Grimes) - Tuesday, March 3 at 7:00 PM


Substate 8:

Quarterfinals - Monday, Feb. 23:
Des Moines Roosevelt beat Des Moines East, 77-48
Johnston beat Indianola, 39-34

Semifinals - Friday, Feb. 27:
West Des Moines Valley beat Des Moines Roosevelt, 47-43 (OT)
Waukee beat Johnston, 48-27

SUBSTATE CHAMPIONSHIP: West Des Moines Valley plays Waukee  at Johnston - Tuesday, March 3 at 7:00 PM