The road to the Iowa High School Boys State Basketball Tournament began for Class-4A teams with 16 substate quarterfinal games played across Iowa Monday night (February 23, 2015).

Each quarterfinal winner advances to the substate semifinals against one of the top seeds. Semifinal winners move on to the substate finals.

Each of the eight substate champions advance to the Boys State Basketball Tournament, March 9-14, at Wells Fargo Arena in Des Moines.

The Class-4A state championship game is scheduled to tip-off at 8:05 p.m. on Friday, March 14.

Click Below to See Each District/Substate
CLASS-1A | CLASS-2A | CLASS-3A | CLASS-4A


CLASS-4A SUBSTATE BOYS BASKETBALL PAIRINGS:

Substate 1:

Quarterfinals - Monday, Feb. 23:
Sioux City East beat Council Bluffs Thomas Jefferson, 83-34
Lewis Central beat Sioux City West, 64-58

Semifinals - Friday, Feb. 27:
Sioux City East plays at Sioux City North - 7:00 PM
Lewis Central plays at Council Bluffs Abraham Lincoln - 7:00 PM

SUBSTATE CHAMPIONSHIP: Tuesday, March 3 at Council Bluffs (Thomas Jefferson) - 7:00 PM


Substate 2:

Quarterfinals - Monday, Feb. 23:
Urbandale beat Mason City, 66-48
Fort Dodge beat Des Moines North, 80-71

Semifinals - Friday, Feb. 27:
Urbandale plays at West Des Moines Dowling Catholic  - 7:00 PM
Fort Dodge plays at Ames - 7:00 PM

SUBSTATE CHAMPIONSHIP: Tuesday, March 3 at *Ankeny - 7:00 PM
*If Ankeny playing, at To Be Determined


Substate 3:

Quarterfinals - Monday, Feb. 23:
Cedar Falls beat Waterloo East, 63-53
Waterloo West beat Marshalltown, 70-48

Semifinals - Friday, Feb. 27:
Cedar Falls plays at Cedar Rapids Kennedy - 7:00 PM
Waterloo West plays at Marion Linn-Mar - 7:00 PM

SUBSTATE CHAMPIONSHIP: Tuesday, March 3 at Cedar Rapids (U.S. Cellular Center) - 8:00 PM


Substate 4:

Quarterfinals - Monday, Feb. 23:
Western Dubuque beat Davenport Central, 76-63
Bettendorf beat Dubuque Senior, 54-34

Semifinals - Friday, Feb. 27:
Western Dubuque plays at Eldridge North Scott - 7:00 PM
Bettendorf plays at Dubuque Hempstead - 7:00 PM

SUBSTATE CHAMPIONSHIP: Tuesday, March 3 at Clinton - 7:00 PM


Substate 5:

Quarterfinals - Monday, Feb. 23:
Clinton beat Muscatine, 68-62
Davenport North beat Davenport West, 64-52

Semifinals - Friday, Feb. 27:
Clinton plays at Iowa City High - 7:00 PM
Davenport North plays at Pleasant Valley - 7:00 PM

SUBSTATE CHAMPIONSHIP: Tuesday, March 3 at Bettendorf - 7:00 PM


Substate 6:

Quarterfinals - Monday, Feb. 23:
Burlington beat Ottumwa, 71-61
Cedar Rapids Prairie beat Cedar Rapids Jefferson , 60-51

Semifinals - Friday, Feb. 27:
Burlington plays at Cedar Rapids Washington - 7:00 PM
Cedar Rapids Prairie plays at Iowa City West - 7:00 PM

SUBSTATE CHAMPIONSHIP: Tuesday, March 3 at Cedar Rapids (U.S. Cellular Center) - 6:30 PM


Substate 7:

Quarterfinals - Monday, Feb. 23:
Des Moines Lincoln beat Southeast Polk, 74-66 (OT)
Ankeny beat Newton, 64-58

Semifinals - Friday, Feb. 27:
Des Moines Lincoln plays at Ankeny Centennial - 7:00 PM
Ankeny plays at Des Moines Hoover - 7:00 PM

SUBSTATE CHAMPIONSHIP: Tuesday, March 3 at Grimes (Dallas Center-Grimes) - 7:00 PM


Substate 8:

Quarterfinals - Monday, Feb. 23:
Des Moines Roosevelt beat Des Moines East, 77-48
Johnston beat Indianola, 39-34

Semifinals - Friday, Feb. 27:
Des Moines Roosevelt plays at West Des Moines Valley - 7:00 PM
Johnston plays at Waukee - 7:00 PM

SUBSTATE CHAMPIONSHIP: Tuesday, March 3 at *Johnston - 7:00 PM
*If Johnston playing, at Waukee