2015 Class-4A Regional High School Volleyball Pairings
Class-4A features eight 6-team regions. Four teams play regional quarterfinal games on Monday, October 26, 2015.
Overall, 16 teams in the eight brackets combined receive byes and will begin the tournament playing quarterfinal winners in the regional semifinals on Thursday, October 29.
Each tournament game (all rounds) begins at 7:00 p.m.
Pairings for each of the eight regional tournaments are listed below.
CLASS-4A REGIONAL VOLLEYBALL PAIRINGS
Region 1:
Storm Lake vs. Denison-Schleswig at Denison – Monday, October 26
Semifinal: Winner Above Plays Carroll at Carroll – Thursday, October 29
Spencer vs. LeMars at LeMars – Monday, October 26
Semifinal: Winner Above Plays Bishop Heelan at Sioux City (Bishop Heelan) – Thursday, October 29
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, November 3 at Schaller (Ridge View)
Region 2:
Des Moines Hoover vs. Boone at Boone – Monday, October 26
Semifinal: Winner Above Plays Bondurant-Farrar at Bondurant – Thursday, October 29
Perry vs. Dallas Center-Grimes at Grimes – Monday, October 26
Semifinal: Winner Above Plays Harlan at Harlan – Thursday, October 29
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, November 3 at Guthrie Center
Region 3:
Carlisle vs. Creston at Creston – Monday, October 26
Semifinal: Winner Above Plays Norwolk at Norwalk – Thursday, October 29
Glenwood vs. Lewis Central at Council Bluffs (Lewis Central) – Monday, October 26
Semifinal: Winner Above Plays ADM at Council Bluffs (Lewis Central) – Thursday, October 29
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, November 3 at Atlantic
Region 4:
Grinnell vs. Newton at Newton – Monday, October 26
Semifinal: Winner Above Plays Pella at Pella – Thursday, October 29
Knoxville vs. Oskaloosa at Oskaloosa – Monday, October 26
Semifinal: Winner Above Plays Fairfield at Fairfield – Thursday, October 29
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, November 3 at Oskaloosa
Region 5:
Mason City vs. Ballard at Huxley – Monday, October 26
Semifinal: Winner Above Plays Charles City at Charles City – Thursday, October 29
Boone vs. Webster City at Webster City – Monday, October 26
Semifinal: Winner Above Plays Waverly-Shell Rock at Waverly – Thursday, October 29
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, November 3 at Nashua (Nashua-Plainfield)
Region 6:
Waterloo East vs. Decorah at Decorah – Monday, October 26
Semifinal: Winner Above Plays Independence at Independence – Thursday, October 29
Vinton-Shellsburg vs. Cedar Rapids Xavier at Cedar Rapids (Xavier) – Monday, October 26
Semifinal: Winner Above Plays West Delaware at Manchester – Thursday, October 29
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, November 3 at Delhi (Maquoketa Valley)
Region 7:
Maquoketa vs. Western Dubuque at Epworth – Monday, October 26
Semifinal: Winner Above Plays Dubuque Wahlert at Dubuque (Wahlert) – Thursday, October 29
North Scott vs. Central DeWitt at DeWitt – Monday, October 26
Semifinal: Winner Above Plays Clinton at Clinton – Thursday, October 29
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, November 3 at Maquoketa
Region 8:
Keokuk vs. Mount Pleasant at Mount Pleasant – Monday, October 26
Semifinal: Winner Above Plays Fort Madison at Fort Madison – Thursday, October 29
Washington vs. Clear Creek-Amana at Tiffin – Monday, October 26
Quarterfinal: Winner Above Plays Marion at Marion – Thursday, October 29
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, November 3 at Washington
**All Games Begin at 7:00 pm**