Class 1A 2016 Wrestling District Tournament at Manson Northwest Webster
Bracket and results for the 2016 Iowa High School Wrestling District Tournament at Manson Northwest Webster. Top two finishers advance to the 2016 Iowa High School Wrestling State Tournament.
The district team champion and runner-up will be the Regional Dual Team Qualifiers. The Class 1A individual state tournaments beginning Thursday, February 18.
Wrestling begins on Saturday, February 13, 2015 at noon. District Tournaments will begin at noon. Tickets price is $6.00 per ticket (adult and student).
Wrestling Individual District Tournament | ||||||||
106# | Kurtis Krager OABC | |||||||
G1 | Krager | |||||||
Hunter Naig GTRA | Fall 0:40 | G3 | ||||||
Krager | ||||||||
Koby Hansen MNW | Fall 1:34 | |||||||
G2 | Guido | Fall 1:34 | ||||||
Juan Guido BEKL | Dec 9-4 | |||||||
Naig | ||||||||
G4 | Hansen | |||||||
Hansen | Fall 0:25 | G5 | ||||||
Guido | ||||||||
2nd Place | ||||||||
Guido | RULE | |||||||
113# | Colin Birzer SEFD | |||||||
G1 | Graham | |||||||
Derek Graham EAGR | Fall 4:28 | G3 | ||||||
Heaberlin | ||||||||
Sam Sherhenbach ALAU | Champion | |||||||
G2 | Heaberlin | Dec 10-7 | ||||||
Logan Heaberlin BEKL | Fall 5:23 | |||||||
Birzer | ||||||||
G4 | Birzer | |||||||
Sherhenbach | Fall 0:40 | G5 | ||||||
Graham | ||||||||
2nd Place | ||||||||
Graham | RULE | |||||||
120# | Cole Allison SEFD | |||||||
G1 | Allison | |||||||
Christian Nichols EMME | Fall 4:28 | G3 | ||||||
Allison | ||||||||
Benton Phillips OABC | Champion | |||||||
G2 | Hetland | Dec 5-1 | ||||||
Keaton Hetland SOHA | Fall 3:30 | |||||||
Nichols | ||||||||
G4 | Nichols | |||||||
Phillips | Dec 5-3 | G5 | ||||||
Hetland | ||||||||
2nd Place | ||||||||
Hetland | Fall 3:35 | |||||||
126# | Jake Wulf OABC | |||||||
G1 | Wulf | |||||||
Zach Andrews BEKL | Dec 6-0 | G3 | ||||||
Lundgren | ||||||||
Connor Allison SEFD | Champion | |||||||
G2 | Lundgren | Dec 7-2 | ||||||
Tanner Lundgren EMME | Dec 6-0 | |||||||
Andrews | ||||||||
G4 | Andrews | |||||||
Allison | Dec 4-2 | G5 | ||||||
Wulf | ||||||||
2nd Place | ||||||||
Wulf | RULE | |||||||
132# | Colten Larson ALAU | |||||||
G1 | Larson | |||||||
Charlie Reiter SOHA | Dec 10-3 | G3 | ||||||
Roth | ||||||||
Chase McAlister SCC | Champion | |||||||
G2 | Roth | MD 9-0 | ||||||
Kolton Roth GTRA | MD 9-0 | |||||||
Reiter | ||||||||
G4 | McAlister | |||||||
McAlister | Dec 8-6 | G5 | ||||||
McAlister | ||||||||
2nd Place | ||||||||
Larson | Fall 4:43 | |||||||
138# | Payton Sitzmann SEFD | |||||||
G1 | Sitzmann | |||||||
Nick Lenmmon WHB | MD 16-5 | G3 | ||||||
Solko | ||||||||
Skylar Solko ALAU | Champion | |||||||
G2 | Solko | Dec 7-4 | ||||||
Saxon Lyman EAGR | Fall 3:11 | |||||||
Lenmmon | ||||||||
G4 | Lyman | |||||||
Lyman | Dec 7-5 | G5 | ||||||
Sitzmann | ||||||||
2nd Place | ||||||||
Sitzmann | Dec 17-10 | |||||||
145# | Caleb Gunderson SCSR | |||||||
G1 | Gunderson | |||||||
Dalton Schaffer EAGR | Dec 10-3 | G3 | ||||||
Hearberlin | ||||||||
Jordan Payne SCC | Champion | |||||||
G2 | Hearberlin | Dec 5-0 | ||||||
Tanner Hearberlin BEKL | Dec 8-7 | |||||||
Schaffer | ||||||||
G4 | Payne | |||||||
Payne | MD 10-1 | G5 | ||||||
Gunderson | ||||||||
2nd Place | ||||||||
Gunderson | Dec 2-1 | |||||||
152# | Chance Rice MNW | |||||||
G1 | Rice | |||||||
Jordi Rodriguez WHB | Fall 0:27 | G3 | ||||||
Rice | ||||||||
Broady Goodman SCC | Champion | |||||||
G2 | Goodman | MD 12-2 | ||||||
Brayden Lyman EAGR | Dec 7-6 | |||||||
Rodriguez | ||||||||
G4 | Lyman | |||||||
Lyman | Dec 9-3 | G5 | ||||||
Goodman | ||||||||
2nd Place | ||||||||
Goodman | RULE | |||||||
160# | Skyler Michalski MNW | |||||||
G1 | Michalski | |||||||
Tyler Hoffman GTRA | Fall 1:28 | G3 | ||||||
Peters | ||||||||
Blake Anderson OABC | Champion | |||||||
G2 | Peters | Fall 3:13 | ||||||
Luke Peters SOHA | Dec 8-1 | |||||||
Hoffman | ||||||||
G4 | Hoffman | |||||||
Anderson | Fall 5:42 | G5 | ||||||
Michalski | ||||||||
2nd Place | ||||||||
Michalski | RULE | |||||||
170# | Adam Grote OABC | |||||||
G1 | Kroeze | |||||||
Tucker Kroeze BEKL | Dec 11-10 | G3 | ||||||
Weiland | ||||||||
Ryan Cougill RIVI | Champion | |||||||
G2 | Weiland | SV-1 3-1 | ||||||
Jordan Weiland WHB | Dec 10-7 | |||||||
Grote | ||||||||
G4 | Cougill | |||||||
Cougill | Dec 7-6 | G5 | ||||||
Cougill | ||||||||
2nd Place | ||||||||
Kroeze | Fall 0:55 | |||||||
182# | Nathan Krueger MNW | |||||||
G1 | Krueger | |||||||
Juan Falcon WBM | Fall 1:35 | G3 | ||||||
Krueger | ||||||||
Nick Gaes ALAU | Champion | |||||||
G2 | Hagen | Fall 1:36 | ||||||
Hunter Hagen WHB | Fall 1:08 | |||||||
Falcon | ||||||||
G4 | Gaes | |||||||
Gaes | Fall 1:22 | G5 | ||||||
Hagen | ||||||||
2nd Place | ||||||||
Hagen | RULE | |||||||
195# | Ty Riley SCC | |||||||
G1 | Riley | |||||||
Nolan Grimm WBM | MD 12-1 | G3 | ||||||
Riley | ||||||||
Tyler Anderson OABC | Champion | |||||||
G2 | Francis | Dec 6-4 | ||||||
Colton Francis WHB | Fall 1:53 | |||||||
Grimm | ||||||||
G4 | Anderson | |||||||
Anderson | Fall 1:38 | G5 | ||||||
Francis | ||||||||
2nd Place | ||||||||
Francis | RULE | |||||||
220# | Rylan Richardson SCC | |||||||
G1 | Richardson | |||||||
Cameron Beminio BEKL | Fall 3:15 | G3 | ||||||
Richardson | ||||||||
Evan Else RIVI | Champion | |||||||
G2 | Nelson | Fall 1:52 | ||||||
Robert Nelson EMME | MD 8-0 | |||||||
Beminio | ||||||||
G4 | Beminio | |||||||
Else | Fall 3:06 | G5 | ||||||
Beminio | ||||||||
2nd Place | ||||||||
Nelson | Fall 1:52 | |||||||
285# | Tim Butcher MNW | |||||||
G1 | Butcher | |||||||
Zachary Lutter SOHA | Fall 1:05 | G3 | ||||||
Worden | ||||||||
Jeren McKibben OABC | Champion | |||||||
G2 | Worden | Dec 3-2 | ||||||
Luke Worden BEKL | Fall 0:27 | |||||||
Lutter | ||||||||
G4 | Lutter | |||||||
McKibben | Fall 2:00 | G5 | ||||||
Butcher | ||||||||
2nd Place | ||||||||
Butcher | RULE | |||||||