Dike-New Hartford placed second at the Belle Plain Invitational wrestling tournament on December 6, 2014.  Kody Kugel, Trent Johnson, Kyle Dennis, Lucas DePriest, and Tommy Irvin all won for DNH in their weight class.

2014 Belle Plaine Invitational
Tournament Results
December 6, 2014

Team Scores:
1. 238.0 - Mt. Vernon
2. 227.0 - Dike New Hartford
3. 129.0 - Marshalltown
4. 122.0 - Benton Community
5. 95.0 - Hudson
6. 81.0 - HLV
7. 49.0 - Belle Plaine

 

106 Results:

1st Place - Spencer Milling of Benton Community

2nd Place - Nathan Schmitt of Dike New Hartford

3rd Place - Jack Streicher of Mt. Vernon

4th Place - Corby Webb of Hudson

1st Place Match: Spencer Milling (Benton Community) 5-1, Fr. over Nathan Schmitt (Dike New Hartford) 1-1, So. (Fall 1:17).

3rd Place Match: Jack Streicher (Mt. Vernon) 3-1, Fr. over Corby Webb (Hudson) 1-3, Fr. (Fall 2:32).

 

113 Results:

1st Place - Jake Durgin of Mt. Vernon

2nd Place - Lius Chavez of Marshalltown

3rd Place - Dakota Henry of Belle Plaine

4th Place - Jacob Sigler of Dike New Hartford

5th Place - Keaton Bonewitz of Benton Community

6th Place - Tristin Gilles of Hudson

1st Place Match: Jake Durgin (Mt. Vernon) 4-0, Sr. over Lius Chavez (Marshalltown) 2-2, So. (Fall 5:13).

3rd Place Match: Dakota Henry (Belle Plaine) 4-2, Fr. over Jacob Sigler (Dike New Hartford) 1-2, So. (Fall 0:12).

5th Place Match: Keaton Bonewitz (Benton Community) 3-4, So. over Tristin Gilles (Hudson) 2-3, Fr. (Fall 1:06).

 

120 Results:

1st Place - Justin Light of Mt. Vernon

2nd Place - Tate Buck of Benton Community

3rd Place - Zack Nicol of Dike New Hartford

4th Place - Tori Goodale of Hudson

1st Place Match: Justin Light (Mt. Vernon) 4-0, So. over Tate Buck (Benton Community) 4-2, Jr. (Fall 3:38).

3rd Place Match: Zack Nicol (Dike New Hartford) 1-1, So. over Tori Goodale (Hudson) 0-4, Sr. (Dec 6-2).

 

126 Results:

1st Place - Kody Kugel of Dike New Hartford

2nd Place - Tony Garcia of Mt. Vernon

3rd Place - Tanner Clark of Belle Plaine

4th Place - Dakota Huber of HLV

1st Place Match: Kody Kugel (Dike New Hartford) 2-0, Jr. over Tony Garcia (Mt. Vernon) 3-1, So. (Dec 11-5).

3rd Place Match: Tanner Clark (Belle Plaine) 1-3, Fr. over Dakota Huber (HLV) 0-2, So. (Fall 0:14).

 

132 Results:

1st Place - Luke Muller of Mt. Vernon

2nd Place - Clayton Maple of Dike New Hartford

1st Place Match:

Luke Muller (Mt. Vernon) 3-0, Sr. over Clayton Maple (Dike New Hartford) 0-1, So. (Fall 5:19).

 

138 Results:

1st Place - Trent Johnson of Dike New Hartford

2nd Place - Keaton Sherwood of Benton Community

3rd Place - Ryan Muller of Mt. Vernon

4th Place - Micth O`hARE of Marshalltown

5th Place - Kyler Klesner of HLV

1st Place Match: Trent Johnson (Dike New Hartford) 2-0, So. over Keaton Sherwood (Benton Community) 5-1, Sr. (Dec 10-4).

3rd Place Match: Ryan Muller (Mt. Vernon) 4-1, Sr. over Micth O`hARE (Marshalltown) 1-3, Jr. (Dec 8-3).

5th Place Match: Kyler Klesner (HLV) 0-2

 

145 Results:

1st Place - Charlie Engelbrecht of Mt. Vernon

2nd Place - Cam Fulcher of Hudson

3rd Place - Alex Mooty of Dike New Hartford

4th Place - Colton David of Benton Community

1st Place Match: Charlie Engelbrecht (Mt. Vernon) 4-0, Jr. over Cam Fulcher (Hudson) 2-2, Fr. (Fall 1:51).

3rd Place Match: Alex Mooty (Dike New Hartford) 1-1, Sr. over Colton David (Benton Community) 1-5, Sr. (Dec 7-0).

 

152 Results:

1st Place - Taylan Entriken of Hudson

2nd Place - Jordon Paone of Marshalltown

3rd Place - Nick Durnin of Dike New Hartford

4th Place - Wade Van Otegham of HLV

5th Place - Brandt Pitlik of Mt. Vernon

6th Place - Grant Franzenburg of Benton Community

1st Place Match: Taylan Entriken (Hudson) 4-0, So. over Jordon Paone (Marshalltown) 2-1, Sr. (Fall 4:22).

3rd Place Match: Nick Durnin (Dike New Hartford) 2-1, So. over Wade Van Otegham (HLV) 2-2, Jr. (Dec 10-8).

5th Place Match: Brandt Pitlik (Mt. Vernon) 4-2, Jr. over Grant Franzenburg (Benton Community) 0-7, So. (Dec 10-7).

 

160 Results:

1st Place - Nate Van Buren of HLV

2nd Place - Sam Maresh of Benton Community

3rd Place - Noah Huber of Hudson

4th Place - Jake Weiland of Mt. Vernon

5th Place - Seth Heinrichs of Marshalltown

6th Place - Tyler Wiese of Dike New Hartford

1st Place Match: Nate Van Buren (HLV) 3-0, Jr. over Sam Maresh (Benton Community) 6-1, So. (Fall 2:54).

3rd Place Match: Noah Huber (Hudson) 3-2, Jr. over Jake Weiland (Mt. Vernon) 4-2, Sr. (MD 13-4).

5th Place Match: Seth Heinrichs (Marshalltown) 2-2, Jr. over Tyler Wiese (Dike New Hartford) 0-3, Jr. (MD 11-3).

 

170 Results:

1st Place - Josh Edel of Marshalltown

2nd Place - Joey Schwenn of Belle Plaine

3rd Place - Connor Ragsdale of Dike New Hartford

4th Place - Jack Cochrane of Mt. Vernon

5th Place - James Heilman of Benton Community

6th Place - Kenny Kriegel of HLV

1st Place Match: Josh Edel (Marshalltown) 2-1, Jr. over Joey Schwenn (Belle Plaine) 3-2, So. (Fall 0:55).

3rd Place Match: Connor Ragsdale (Dike New Hartford) 3-1, Sr. over Jack Cochrane (Mt. Vernon) 4-2, So. (Fall 1:26).

5th Place Match: James Heilman (Benton Community) 3-4, Jr. over Kenny Kriegel (HLV) 1-3, So. (Fall 1:59).

 

182 Results:

1st Place - Peyton Williams of Marshalltown

2nd Place - DJ Ackerson of Dike New Hartford

3rd Place - Louis Kriegel of HLV

4th Place - Bryce Cox of Mt. Vernon

5th Place - Blade Durbala of Benton Community

6th Place - Jeremy Welch of Hudson

1st Place Match: Peyton Williams (Marshalltown) 3-0, Jr. over DJ Ackerson (Dike New Hartford) 1-1, Jr. (Fall 3:54).

3rd Place Match: Louis Kriegel (HLV) 2-1, Sr. over Bryce Cox (Mt. Vernon) 3-3, Jr. (Fall 2:00).

5th Place Match: Blade Durbala (Benton Community) 1-6, So. over Jeremy Welch (Hudson) 2-4, Sr. (Dec 5-1).

 

195 Results:

1st Place - Kyle Dennis of Dike New Hartford

2nd Place - Sam Moore of Mt. Vernon

3rd Place - Devan Mann of Marshalltown

4th Place - Jacob Reid of Benton Community

1st Place Match: Kyle Dennis (Dike New Hartford) 2-0, Sr. over Sam Moore (Mt. Vernon) 3-1, So. (Fall 5:22).

3rd Place Match: Devan Mann (Marshalltown) 2-1, Jr. over Jacob Reid (Benton Community) 2-4, Jr. (Dec 7-3).

 

220 Results:

1st Place - Lucas DePriest of Dike New Hartford

2nd Place - Matt Wenzel of Mt. Vernon

3rd Place - Edmond Henning of HLV

4th Place - Drew Kithcart of Benton Community

5th Place - Jeffrey Brown of Hudson

1st Place Match: Lucas DePriest (Dike New Hartford) 2-0, Sr. over Matt Wenzel (Mt. Vernon) 4-1, Sr. (Dec 4-0).

3rd Place Match: Edmond Henning (HLV) 2-1, Jr. over Drew Kithcart (Benton Community) 2-4, Sr. (Dec 5-3).

5th Place Match: Jeffrey Brown (Hudson) 1-3, Sr. over () , . (Bye).

 

285 Results:

1st Place - Tommy Irvin of Dike New Hartford

2nd Place - Tristan Wirfs of Mt. Vernon

3rd Place - Chase Luethje of Marshalltown

4th Place - Dalton McHone of Hudson

5th Place - Anthony Draman of Benton Community

1st Place Match: Tommy Irvin (Dike New Hartford) 2-0, Sr. over Tristan Wirfs (Mt. Vernon) 3-1, So. (Fall 1:10).

3rd Place Match: Chase Luethje (Marshalltown) 2-1, So. over Dalton McHone (Hudson) 2-3, So. (Fall 3:12).

5th Place Match: Anthony Draman (Benton Community) 2-4, So. over () , . (Bye).