The Class 2A Iowa High School Volleyball postseason continued on Friday, October 30, 2015. Winners move one step closer to the Iowa High School Volleyball State Tournament in Cedar Rapids November 10-13.

Results will be updated as we receive them for Friday night's matches.

Click Below To See Each Semifinal Results
CLASS-1A | CLASS-2A | CLASS-3A | CLASS-4A | CLASS-5A

 


CLASS 2A : Region 1 Quarterfinals

North Union beat Emmetsburg, 3-0

Okoboji beat Sioux Central, 3-0

West Lyon beat Boyden Hull, 3-0

Western Christian beat Rock Valley, 3-0

CLASS 2A : Region 1 Semifinals

Okoboji  beat North Union, 3-2

Western Christian beat West Lyon, 3-0

CLASS 2A : Region 1 Championship

Western Christian vs. Okoboji Wednesday, November 4 at Sheldon

 


CLASS 2A : Region 2 Quarterfinals

Hinton beat Woodbury Central, 3-0

Lawton-Bronson beat Maple Valley-Anthon-Oto, 3-0

IKM-Manning beat Manson-Northwest Webster, 3-0

Unity Christian beat Ridge View, 3-0

CLASS 2A : Region 2 Semifinals

Lawton Bronson beat Hinton, 3-0

Unity Christian beat IKM-Manning, 3-0

CLASS 2A : Region 2 Championship

Lawton Bronson vs. Unity Christian Wednesday, November 4 at LeMars

 


CLASS 2A : Region 3 Quarterfinals

West Central Valley beat Panorama, 3-0

Tri-Center beat Missouri Valley, 3-1

Treynor beat Southwest Valley, 3-0

St. Albert at Council Bluffs beat Underwood, 3-0

CLASS 2A : Region 3 Semifinals

Tri-Center beat West Central, 3-0

St. Albert at Council Bluffs beat Treynor, 3-0

CLASS 2A : Region 3 Championship

St. Albert at Council Bluffs vs. Tri-Center Wednesday, November 4 at Treynor

 


CLASS 2A : Region 4 Quarterfinals

Des Moines Christian beat Van Meter, 3-2

Central Decatur beat Martensdale-St. Mary’s, 3-0

Pekin beat Cardinal, 3-1

Eddyville-Blakesburg-Fremont beat Pella Christian, 3-0

CLASS 2A : Region 4 Semifinals

Des Moines Christian beat Central Decatur, 3-0

Eddyville-Blakesburg-Fremont beat Pekin, 3-0

CLASS 2A : Region 4 Championship

Des Moines Christian vs. Eddyville-Blakesburg-Fremont Wednesday, November 4 at Pleasantville

 


CLASS 2A : Region 5 Quarterfinals

Woodward-Granger beat Ogden, 3-0

Grundy Center beat BCLUW, 3-0

South Hamilton beat Fort Dodge St. Edmond, 3-0

Dike-New Hartford beat Hudson, 3-0

CLASS 2A : Region 5 Semifinals

Grundy Center beat Woodward-Granger, 3-0

Dike-New Hartford beat South Hamilton, 3-0

CLASS 2A : Region 5 Championship

Grundy Center ns. DIke-New Hartford Wednesday, November 4 at Parkersburg (Aplington-Parkersburg)

 


CLASS 2A : Region 6 Quarterfinals

Nashua-Plainfield beat Central Springs, 3-1

Lake Mills beat Saint Ansgar, 3-0

South Winneshiek beat Postville, 3-0

Sumner-Fredericksburg beat Jesup, 3-0

CLASS 2A : Region 6 Semifinals

Lake Mills vs. Nashua-Plainfield, 3-1

Sumner-Fredericksburg beat South Winneshiek, 3-1

CLASS 2A : Region 6 Championship

Lake Mills vs. Sumner-Fredericksburg Wednesday, November 4 at Charles City

 


CLASS 2A : Region 7 Quarterfinals

Alburnett  beat North Linn, 3-1

North Cedar beat Lisbon, 3-0

Denver  beat Starmont, 3-0

Wapsie Valley beat Maquoketa Valley, 3-0

CLASS 2A : Region 7 Semifinals

North Cedar beat Alburnett, 3-0

Wapsie Valley beat Denver, 3-0

CLASS 2A : Region 7 Championship

North Cedar vs. Wapsie Valley Wednesday, November 4 at Center Point (Center Point-Urbana)


CLASS 2A : Region 8 Quarterfinals

Wapello beat West Burlington, 3-0

Durant beat Tipton, 3-0

Highland beat Louisa-Muscatine, 3-0

West Branch vs. Iowa City Regina, 3-1

CLASS 2A : Region 8 Semifinals

Durant beat Wapello, 3-0

West Branch beat Highland, 3-0

CLASS 2A : Region 8 Championship

Durant vs. West Branch Wednesday, November 4 at Durant