The Iowa High School Wrestling Sectional Tournament at Southeast Warren, Liberty Center is the first round of qualifying for the 2015 Iowa High School State Wrestling Tournament. Find team match-ups and results here.

For each of the sixteen Class 1A and Class 2A Sectional Tournaments, the champion and runner-up wrestler in each weight class will advance to the District Tournaments on February 14.

The sectional team champion and runner-up will be the Regional Dual Team Qualifiers. The Class 1A & Class 2A team dual tournaments are set for Tuesday, February 10. Site locations and teams assigned to those sites will be announced after all sectional tournaments are completed.

Wrestling begins on Saturday, February 7, 2015 at noon.

CLASS 1A, SECTIONAL 4, SOUTHEAST WARREN

TEAM SCORES:
1. Southeast Warren 270.0, 2. Interstate 35 185.5, 3. Mount Ayr 122.0, 4. East Union 106.0, 5. West Central Valley 97.0, 6. Wayne 80.0, 7. Martensdales-St. Marys, IA & Nodaway Valley 79.0 (tie).

- - - - -

106 Results
Final
1st Place - blake bauer of Southeast Warren
2nd Place - Brayden Egli of Interstate 35
3rd Place - Quest Brown of West Central Valley
4th Place - Levi Parrot of East Union
5th Place - Davin Veach of Wayne
6th Place - Jordan Roberts of Mount Ayr

113 Results
Final
1st Place - brady kyner of Southeast Warren
2nd Place - Tye Joint of West Central Valley
3rd Place - Zac Willey of Interstate 35
4th Place - Nick Conger of Wayne
5th Place - Adrian Richards of Mount Ayr

120 Results
Final
1st Place - Ben Freese of Nodaway Valley
2nd Place - Nathan Phillpis of Interstate 35
3rd Place - Marcus Daughton of Mount Ayr
4th Place - Stetson Baker of Wayne
5th Place - drake sharp of Southeast Warren

126 Results
Final
1st Place - Austin Pontier of Interstate 35
2nd Place - James Lyman of Nodaway Valley
3rd Place - Matthew Wittstock of East Union
4th Place - Hunter Patrick of Martensdales-St. Marys
5th Place - Tristin Winfred of West Central Valley
6th Place - Chase Coates of Wayne

132 Results
Final
1st Place - jake hunerdosse of Southeast Warren
2nd Place - Jake Catron of Martensdales-St. Marys
3rd Place - Devin Russo of Mount Ayr

138 Results
Final
1st Place - tanner flesher of Southeast Warren
2nd Place - Dylan Cornelison of Nodaway Valley
3rd Place - Jacob Stienlage of Interstate 35
4th Place - Jonathan Vanbuskirk of Mount Ayr
5th Place - Brian Boggs of Wayne

145 Results
Final
1st Place - gabe henderson of Southeast Warren
2nd Place - Grant Staats of Mount Ayr
3rd Place - Alex Craig of Martensdales-St. Marys
4th Place - Billy Bakerink of Nodaway Valley
5th Place - Sanden Cheers of East Union
6th Place - Austin Beener of Interstate 35

152 Results
Final
1st Place - Logan Schumacher of Martensdales-St. Marys
2nd Place - Blayde Baker of Wayne
3rd Place - alex mitchell of Southeast Warren
4th Place - Cal Daughton of Mount Ayr
5th Place - Steven Ward of West Central Valley
6th Place - Josh Allsup of Nodaway Valley

160 Results
Final
1st Place - jacob hoch of Southeast Warren
2nd Place - Sal Arzani of Interstate 35
3rd Place - John Askren of West Central Valley
4th Place - Connor Runyon of Wayne
5th Place - Hunter Wilson of Mount Ayr

170 Results
Final
1st Place - tj dierking of Southeast Warren
2nd Place - Brogan Kinyon of East Union
3rd Place - Gabe Wagner of West Central Valley
4th Place - Logan Adair of Interstate 35
5th Place - Braxton Wallace of Nodaway Valley
6th Place - Avery Jorgensen of Wayne

182 Results
Final
1st Place - Dante Arzani of Interstate 35
2nd Place - nathen jimenez of Southeast Warren
3rd Place - Clayton Miller of East Union
4th Place - Justin Wehling of Mount Ayr
5th Place - Lane Gehringer of Martensdales-St. Marys
6th Place - Alan Wallace of West Central Valley

195 Results
Final
1st Place - ty schneider of Southeast Warren
2nd Place - Mike Ward of East Union
3rd Place - Jake Hutton of Interstate 35
4th Place - Wyatt Nickell of Wayne
5th Place - Riley Algreen of West Central Valley
6th Place - Zach Delong of Martensdales-St. Marys

220 Results
Final
1st Place - tate vandyne of Southeast Warren
2nd Place - Kessler Tomas of East Union
3rd Place - Garrett Thompson of Interstate 35
4th Place - Logan Kelley of Mount Ayr

285 Results
Final
1st Place - Joe Ricker of Mount Ayr
2nd Place - elijah williams of Southeast Warren
3rd Place - Dalany Harper of Interstate 35
4th Place - Tristan Lloyd of West Central Valley