Class-5A features eight five-team regions. Two teams in each region play a quarterfinal game on Thursday, July 9, 2015.

The others receive byes and will begin the tournament with regional semifinal games on Saturday, July 11.

Each tournament game (all rounds) begins at 7:00 pm.

Click Below to See Each Region
CLASS-1A | CLASS-2A | CLASS-3A | CLASS-4A | CLASS-5A
 


CLASS-5A REGIONAL SOFTBALL PAIRINGS

Region 1:

Quarterfinal: Sioux City West vs. Sioux City North at Sioux City (North) – Thursday, July 9

Semifinals:
Quarterfinal Winner vs. Sioux City East at Sioux City (East) – Saturday, July 11
Des Moines Lincoln vs. West Des Moines Valley at West Des Moines (Valley) – Saturday, July 11

REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, July 14 at West Des Moines (Valley)


Region 2:

Quarterfinal: Ames vs. Mason City at Mason City – Thursday, July 9

Semifinals:
Quarterfinal Winner vs. Johnston at Johnston – Saturday, July 11
Des Moines East vs. Ankeny Centennial at Ankeny (Northview Middle School) – Saturday, July 11

REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, July 14 at Johnston


Region 3:

Quarterfinal: Davenport Central vs. Dubuque Senior at Dubuque (Senior) – Thursday, July 9

Semifinals:
Quarterfinal Winner vs. Cedar Rapids Jefferson at Cedar Rapids (Jefferson) – Saturday, July 11
Waterloo West vs. Cedar Rapids Prairie at Cedar Rapids (Prairie) – Saturday, July 11

REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, July 14 at Cedar Rapids (Jefferson)


Region 4:

Quarterfinal: Dubuque Hempstead vs. Davenport West at Davenport (West) – Thursday, July 9

Semifinals: 
Quarterfinal Winner vs. Cedar Rapids Kennedy at Cedar Rapids (Kennedy) – Saturday, July 11
Waterloo East vs. Linn-Mar at Marion (Linn-Mar) – Saturday, July 11

REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, July 15 at Cedar Rapids (Kennedy)


Region 5:

Quarterfinal: Clinton vs. Muscatine at Muscatine – Thursday, July 9

Semifinals:
Quarterfinal Winner vs. Pleasant Valley – Saturday, July 11
Burlington vs. Bettendorf at Bettendorf – Saturday, July 11

REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, July 14 at Pleasant Valley


Region 6:

Quarterfinal: Iowa City High vs. Cedar Rapids Washington at Cedar Rapids (Washington) – Thursday, July 9

Semifinal:
Quarterfinal Winner vs. Iowa City West at Iowa City (West) – Saturday, July 11
Cedar Falls vs. Ankeny at Ankeny – Saturday, July 11

REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, July 14 at Iowa City (West)


Region 7:

Quarterfinal: Des Moines North vs. Ottumwa at Ottumwa – Thursday, July 9

Semifinal:
Quarterfinal Winner vs. Urbandale at Urbandale – Saturday, July 11
Des Moines Roosevelt vs. Dowling Catholic at West Des Moines (Dowling Catholic) – Saturday, July 11

REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, July 14 at Urbandale


Region 8:

Quarterfinal: Marshalltown vs. Southeast Polk at Pleasant Hill (Southeast Polk) – Thursday, July 9

Semifinal:
Quarterfinal Winner vs. Waukee at Waukee – Saturday, July 11
Council Bluffs Jefferson vs. Council Bluffs Lincoln at Council Bluffs (Lincoln) – Satuday, July 11

REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, July 14 at Waukee

**All Games Begin at 7:00 pm**