Here are the 2015 Iowa High School State Wrestling Tournament championship bracket & results for Class 2A - 195 pounds.

INDIVIDUAL STATE WRESTLING TOURNAMENT BRACKERS
Click Weight Class Below To View Bracket & Results

3A: 106 113 120 126 132 138 145 152 160 170 182 195 220 285
2A: 106 113 120 126 132 138 145 152 160 170 182 195 220 285
1A: 106 113 120 126 132 138 145 152 160 170 182 195 220 285

 

2015 Iowa High School State Wrestling Tournament Results

Class 2A - 195 Results (Guaranteed Places)

  • 1st Place - Steven Holloway of Mediapolis
  • 2nd Place - Brad Skubal of Washington
  • 3rd Place - Izaak Shedenhelm of Denver/Tripoli
  • 4th Place - Seth Maitlen of Creston/Orient-Macksburg
  • 5th Place - Darin Greenfield of Sheldon/South O`Brien
  • 6th Place - Nick Jacobs of Charles City
  • 7th Place - Bryce Esmoil of West Liberty
  • 8th Place - Levi Duwa of Mid-Prairie, Wellman

- - - - - - - - 195 Pound Winners Bracket - - - - - - - -

1ST ROUND

- - - - - RD1- - - - -

Steven Holloway (Mediapolis) 49-1 won by fall over Ko Kieft (Sioux Center) 28-10 (Fall 1:06)

- - - - - RD2 - - - - -

Tyler Case (Pocahontas Area) 19-3 won by decision over Tanner Stille (Roland-Story, Story City) 32-11 (Dec 13-8)

- - - - - RD3 - - - - -

Izaak Shedenhelm (Denver/Tripoli) 37-1 won by fall over Levi Duwa (Mid-Prairie, Wellman) 36-7 (Fall 0:21)

- - - - - RD4 - - - - -

Matt McMillan (Independence) 40-6 won by decision over Christian Lauritsen (Clarinda) 34-6 (Dec 5-1)

- - - - - RD5 - - - - -

Brad Skubal (Washington) 41-3 won by decision over Darin Greenfield (Sheldon/South O`Brien) 43-1 (Dec 12-7)

- - - - - RD6 - - - - -

Andrew Hill (Carlisle) 21-12 won by decision over Hunter Ruth (Greene County) 21-15 (Dec 6-5)

- - - - - RD7 - - - - -

Nick Jacobs (Charles City) 27-15 won by decision over Bryce Esmoil (West Liberty) 39-6 (Dec 4-3)

- - - - - RD8 - - - - -

Seth Maitlen (Creston/Orient-Macksburg) 37-7 won by decision over Zach Lamphere (Oelwein) 48-4 (Dec 5-1)

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

QUARTERFINAL

- - - - - QF1 - - - - -

Steven Holloway (Mediapolis)

Tyler Case (Pocahontas Area)

>> Holloway Wins FALL 1:54

- - - - - QF2 - - - - -

Izaak Shedenhelm (Denver/Tripoli)

Matt McMillan (Independence)

>> Shedenhelm Wins Dec 5-2

- - - - - QF3 - - - - -

Brad Skubal (Washington)

Andrew Hill (Carlisle)

>> Skubal Wins FALL 1:12

- - - - - QF4 - - - - -

Nick Jacobs (Charles City)

Seth Maitlen (Creston/Orient-Macksburg)

>> Maitlen Wins MD 12-3

- - - - - - - - - - - - - - - -

.

.

SEMIFINAL

- - - - - SF1 - - - - -

Steven Holloway (Mediapolis)

Izaak Shedenhelm (Denver/Tripoli)

>> Holloway Wins Dec 6-4

- - - - - SF2 - - - - -

Brad Skubal (Washington)

Seth Maitlen (Creston/Orient-Macksburg)

>> Skubal Wins Dec 4-3

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

CHAMIONSHIP MATCH

Steven Holloway (Mediapolis) 52-1, Sr. over Brad Skubal (Washington) 43-4, Sr. (Dec 9-2).

-

- - - - - - - - 195 Pound Consolation Bracket - - - - - - - -

1ST WB

- - - 1ST WB1 - - -

Ko Kieft (Sioux Center)

Tanner Stille (Roland-Story, Story City)

>> Kieft Wins FALL 0:48

- - - 1ST WB2- - -

Levi Duwa (Mid-Prairie, Wellman)

Christian Lauritsen (Clarinda)

>> Duwa Wins FALL 0:30

- - - 1ST WB3 - - -

Darin Greenfield (Sheldon/South O`Brien)

Hunter Ruth (Greene County)

>> Greenfield Wins FALL 2:58

- - - 1ST WB4 - - -

Bryce Esmoil (West Liberty)

Zach Lamphere (Oelwein)

>> Esmoil Wins Dec 6-0

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

2ND WB

- - - 2ND WB1 - - -

Nick Jacobs (Charles City)

Ko Kieft (Sioux Center)

>> Jacobs Wins Dec 3-1

- - - 2ND WB2 - - -

Andrew Hill (Carlisle)

Levi Duwa (Mid-Prairie, Wellman)

Duwa Wins FALL 0”52

- - - 2ND WB3 - - -

Darin Greenfield (Sheldon/South O`Brien)

Matt McMillan (Independence)

>> Greenfield Wins

- - - 2ND WB4 - - -

Bryce Esmoil (West Liberty)

Tyler Case (Pocahontas Area)

>> Esmoil Wins FALL 3:43

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

.

3RD WB

- - - 3RD WB1 - - -

Nick Jacobs (Charles City)

Levi Duwa (Mid-Prairie, Wellman)

>> Jacobs Wins Dec 5-3

- - - 3RD WB2 - - -

Darin Greenfield (Sheldon/South O`Brien)

Bryce Esmoil (West Liberty)

>> Greenfield Wins Dec 5-3

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

.

4TH WB

- - - 4TH WB1 - - -

Izaak Shedenhelm (Denver/Tripoli)

Nick Jacobs (Charles City)

>> Shedenhelm Wins MD 14-4

- - - 4TH WB2 - - -

Darin Greenfield (Sheldon/South O`Brien)

Seth Maitlen (Creston/Orient-Macksburg)

>> Maitlen Wins Dec 5-3

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

-

- - - - - - - - 195 Pound Placement Matches - - - - - - - -

- - - 3RD PLACE - - -Izaak Shedenhelm (Denver/Tripoli) 40-2, Jr. over Seth Maitlen (Creston/Orient-Macksburg) 39-9, Jr. (Dec 4-3).

- - - 5TH PLACE - - -

Darin Greenfield (Sheldon/South O`Brien) 47-2, Sr. over Nick Jacobs (Charles City) 29-18, Jr. (MD 10-2).

- - - 7TH PLACE - - -

Bryce Esmoil (West Liberty) 42-7, Fr. over Levi Duwa (Mid-Prairie, Wellman) 38-9, So. (Fall 3:40).